Jestes tutaj: Home » SPORT » Euro 2012 – Duńskie zwyczaje

Euro 2012 – Duńskie zwyczaje

Dania przeciętnemu Polakowi kojarzy się z morzem, baśniami Andersena i pracą. Wielu z nas zapewne nie zdaje sobie sprawy, czym mogą nas zaskoczyć goście z tego niewielkiego skandynawskiego kraju, który stanowi pomost między Europą kontynentalną a Półwyspem Skandynawskim. Na pewno wielu z 5,5 miliona Duńczyków postanowi podczas Euro 2012 odwiedzić naszą ojczyznę.

Historia Danii jest burzliwa, jednak obecnie poziom życia w tym kraju należy do najwyższych, nie tylko w Europie ale i na świecie. Prawie 90 procent obywateli deklaruje, iż jest szczęśliwych. Mimo przystąpienia do Unii Europejskiej Duńczycy zachowali swoją oryginalną walutę (koronę duńską), a głową państwa nadal jest królowa.

Duńczycy zwykle uznawani są za ludzi miłych, spokojnych, acz powściągliwych (co skutkuje dość oficjalnym zwracaniem się do nieznajomych). Unikają konfliktów, chyba, że zostaną sprowokowani. Poważnie traktują swoją pracę i powszechnie uważani są za pracowitych. Uwielbiają się bawić, ale niechętnie podchodzą do wypytywania o sprawy prywatne. Najważniejsze jest poszanowanie prywatności. Nieprzychylnie traktują również publiczne okazywanie sobie uczuć.

W Danii bardzo rzadko na stole gości herbata, również alkohol jest mniej chętnie spożywany niż w Polsce, jednak bardzo popularne jest piwo (nie tylko znany na całym świecie Carlsberg). Jest to niemal trunek narodowy. Przy tej okazji, podnosząc szklankę Duńczyk wypowie standardowe „Skol” („na zdrowie”).

W Królestwie Danii tradycja przeplata się z nowoczesnością, co najlepiej widać w tamtejszej kuchni. Mieszkańcy uwielbiają nowe interpretacje tradycyjnych dań, do sporządzenia których używają lokalnych rolniczych produktów. Popularne są wielkie kanapki, które obowiązkowo je się nożem i widelcem. Obiad, inaczej niż u nas, spożywany jest zazwyczaj około godziny 18 lub 19.

Na ogół mieszkańców Królestwa cechuje wysoka kultura osobista. Ich sposób bycia może być czasem odbierany za wyniosły i arogancki, jednak wynika to z innej mentalności niż nasza, słowiańska. W kontaktach osobistych zwyczaje nie odbiegają od tych europejskich.

Obnoszenie się z bogactwem uznawane jest za niepożądane i niesmaczne.. Kobiety bardzo silnie zaznaczają swoją emancypację i równouprawnienie, a więc żadnego Duńczyka nie dziwi kobieta-budowniczy lub kierowca autobusu.

Duńczycy mają ogromny szacunek dla flagi. Jest nie tylko jednym z najważniejszych symboli narodowych, ale również elementem dekoracyjnym podczas rodzinnych uroczystości. Na ulicach duńskich miast często widać te czerwone prostokąty z białym krzyżem powiewające na wietrze bez specjalnej okazji. Nie można jej wywieszać w nocy, a podczas zwijania nie może dotknąć ziemi.

Duńczycy słyną ze swojej punktualności, a spóźnianie się jest odbierane bardzo negatywnie. Większość mieszkańców Danii wyznaje zasadę „Nic nie jest święte”, co wiele mówi o panującym tam systemie wartości. Wśród nich na pewno nie znajduje się instytucja małżeństwa, ponieważ prawie połowa z nich się rozpada.

Polskie i duńskie zwyczaje nie są drastycznie od siebie różne, jednak należy zwrócić szczególną uwagę na poszanowanie flagi, które u niektórych Duńczyków graniczy z obsesją oraz publiczne okazywanie sobie uczuć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dziewięć − 6 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 166 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony