Jestes tutaj: Home » SPORT » Euro 2012 – Czeskie zwyczaje

Euro 2012 – Czeskie zwyczaje

Czesi to bardzo pozytywnie nastawione społeczeństwo. Mijając siebie na ulicy zawsze uśmiechnięci pozdrowią słowami podobnymi do polskiego „Dobry den” czy „pozdravení”. Czy całujemy się na przywitanie? Etykieta nakazuje całowanie tylko niektórych kobiet wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych, więc inaczej niż w Polsce.

Kultura stołu, odzwierciedlająca formy i sposoby zachowań związanych z jedzeniem i piciem, jest jedną z bardziej rzucających się w oczy i najczęściej doświadczanych różnic między Polakami i Czechami. Czeska kuchnia, nawet jako produkt turystyczny, oferuje nie tylko popularne knedlíky czy smazˇený sýr, a z napojów procentowych samo piwo. Wybierając się z Czechem do klubu czy pubu powinniśmy pamiętać, że choć piwo to ich narodowy trunek mieszkańcy są bardzo skrupulatni dokładnie wyliczają, ile kto powinien zapłacić. Ciekawa jest jednak kwestia napiwków w tym kraju, gdyż jeśli nie zostawimy napiwku, kelner, taksówkarz czy barman może się o niego upomnieć. Czechy naturalnie słyną z piwa. O tym jak bardzo poważnie Czesi traktują swoje piwne receptury może świadczyć fakt, że tyski browar musiał się sporo namęczyć, by zyskać pozwolenia do wytwarzania Pilsner Urquell w Polsce. Receptura tego wzorowego piwa dolnej fermentacji pochodzi z połowy XIX wieku. Jak twierdzą piwosze najlepsze czeskie piwa pochodzą z okolic Pilzna i Czeskich Budziejowic. Czechy są ojczyzną tak znanych piw jak: Kozel, Budweiser, Staropramen czy Radegast. Czeskie piwa słyną na całym świecie ze swojej niepowtarzalnej goryczki i są niezbędnym elementem dobrego czeskiego obiadu.

W Czechach należy zwracać baczną uwagę na zachowania przy stole. Trzeba staranie przestrzegać lokalnych zwyczajów, jeść dystyngowanie i dyskretnie. Istotne jest również zachowanie mężczyzn wobec kobiet. Musi być ono pełne dystansu, szacunku i troskliwości.

Podczas pobytu za granicą istotna jest kwestia ubrania. Większość krajów europejskich ma swoje lokalne obyczaje, a my musimy pamiętać o tym, że możemy bardzo źle wypaść, jeżeli będziemy odbiegać strojem od pozostałych uczestników spotkania. Dobrym przykładem są Czechy. W kraju tym nie zwraca się uwagi na przestrzeganie większości wskazań etykiety. W uroczystych sytuacjach jednak (wizyta w teatrze, w operze, na wieczornym przyjęciu) obowiązuje smoking

Na zakończenie warto podkreślić, że Czesi są przyjaznym i otwartym społeczeństwem. Jeśli nie rozumiemy czegoś czy po prostu popełnimy jakiś niestosowny błąd należy po prostu z uśmiechem przeprosić i wytłumaczyć naszą różnicę w kulturach.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ cztery = 10

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 815 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony