Jestes tutaj: Home » SPORT » Euro 2012 – Angielskie zwyczaje

Euro 2012 – Angielskie zwyczaje

Anglicy  z natury uważani są za osoby powściągliwe, znane ze swojej uprzejmości, samodyscypliny i ogromnego poczucia humoru. To właśnie humor jest istotnym elementem życia i kultury w Anglii.  Niestety jednak otwarte okazywanie emocji w kulturze brytyjskiej nie zdarza się zbyt często. 

Jak Anglicy witają się? Formalnym sposobem witania się w Wielkiej Brytanii jest uścisk dłoni, zarówno z mężczyznami jak i kobietami. W gronie najbliższych znajomych zdarza się, że kobiety czasem wymieniają ze sobą towarzyski uścisk, ewentualnie pocałunek w policzek. Zdarza się, że mężczyźni i kobiety  wymieniają jeden pocałunek w policzek. Mężczyźni natomiast ściskają sobie dłonie. W stosunku do nieznajomych Anglicy podchodzą raczej sceptycznie. Wymieniają grzecznościowe „Hello” zdarza się, że uścisną sobie dłonie. Należy pamiętać, że Anglicy za niestosowne uważają zachowanie, kiedy nieznajomy sam się przedstawia, jest to dla nich narzucanie się ze swoją osobą.

Sposób odzywania się do nieznajomych: Anglicy w stosunku do obcych są powściągliwi. Nie niemili, ale powściągliwi, chcą kogoś dobrze poznać by móc z nim otwarcie rozmawiać. Warto pamiętać, że niektóre nachalne zachowanie jak: wypytywanie o zawód, nazwisko lub rodzinę mogą zostać odebrane przez Brytyjczyków jako naruszenie ich prywatności.

Punktualność: Pojawianie się na czas na umówione spotkanie jest niezwykle ważne. Anglicy nie lubią spóźnień, jest to dla nich nie szanowanie ich czasu i brak poszanowania dla drugiej osoby. Normalne w Anglii jest przychodzenie na umówione spotkanie trochę wcześniej, miło jest kiedy na spotkaniu pojawiamy się jakieś 5-10 minut wcześniej.

Granice prywatności wśród Anglików: Nietaktownym zachowaniem jest wypytywanie naszego rozmówcy o jego zawód, nazwisko lub poruszanie innych dla nas pozornie nie drażliwych tematów, takie zachowanie jest zwykle zimno odbierane przez Brytyjczyków i może być traktowane jako naruszenie ich prywatności. Sprowadzenie tematu rozmowy na związki może być rozumiane jako zachęta do nawiązania bliższych kontaktów. Należy także pamiętać, że Brytyjczycy nie przepadają za pytaniami wprost, które dotyczą ich danych osobowych, zawodu, zarobków czy życia osobistego. Starają się wyznawać zasadę „My home is my castle” (Mój dom jest moją twierdzą) nie lubią gdy ktoś ingeruje w ich życie prywatne. Dlatego by uniknąć cichych chwil podczas rozmowy najlepiej znać plotki krążące w Anglii. Ważne jest by unikać rozmów o polityce, religii i pieniądzach z ludźmi, których dobrze nie znasz. Powszechnym i uniwersalnym tematem do rozmów jest pogoda. Należy pamiętać, że wpatrywanie się, zerkanie przez ramię, czytanie gazety, lub książki, którą aktualnie ktoś trzyma w ręce uważa się za nietakt i wykraczanie poza granice prywatności.

Jakie wartości szczególnie cenią Anglicy? Jak w innych krajach dla mieszkańców Anglii ważnymi wartościami w życiu są rodzina, praca i pieniądze. Cenią oni sobie jednak ponad wszystko prywatność. Nie chcą by ktoś kogo nie znają dostatecznie wkraczał w ich życie i poznawał je. Ponad to niezwykle cenią sobie kulturalność i poszanowanie drugiej osoby.

Zachowania, które uznane są za niestosowne lub obraźliwe:

Używanie wulgarnego języka, plucie czy uwagi o charakterze intymnym na temat kogoś uważa się za wysoce niestosowne. Dotykanie innych bez ich zgodny w nieprzyzwoity sposób, na przykład szczypanie kobiety w pośladki, jest niedopuszczalne. Czynienie niestosownych propozycji, lub zachowywanie się w sposób niegodny jest niedozwolone i niedopuszczalne.

Używanie słowa „sorry” (przepraszam)

Angielska uprzejmość to nie tylko przepuszczanie w drzwiach, zabieranie płaszcza to przede wszystkim nagminne używanie słowa „Sorry” (przepraszam) to w Wielkiej Brytanii powszechnie używane słowo. Anglicy używają go stanowczo w zbyt dużej ilości. Są narodem, który przeprasza za niemal wszystko. Za drobne potrącenie na ulicy, spojrzenie, dotknięcie. Jeżeli przypadkowo wpadniesz na kogoś, osoba ta oczekuje, że powiesz „sorry”. Ta osoba prawdopodobnie także przeprosi, nawet jeżeli to Twoja wina. Anglicy nie boją się używać tego słowa, jest to dla nich wyrażanie szacunku, nie chcą by inni pomyśleli, że są osobami gburowatymi i niewychowanymi.

Warto wiedzieć, że Anglicy są narodem przyjacielskim, miłym i chętnym do nawiązywania nowych kontaktów. Trzeba jedynie dać im czas do poznania drugiej osoby i zaakceptowania jej. Jednak trwa to tylko krótką chwilę, bo już podczas drugiego czy trzeciego spotkania Anglicy rozmawiają z nami jak z dobrymi znajomymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 8 = piętnaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 560 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony