Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Wszechobecny Klimt

Wszechobecny Klimt

Klimt jest wszędzie. Na breloczkach, kolczykach, talerzach i innych przedmiotach codziennego użytku, tak się zastanawiam jak daleko można się posunąć… czyli jak głęboko można wetknąć Klimta i bezczelnie zarabiać na cudzej twórczości, banalizując ją i zagrabiając dla własnych, komercyjnych potrzeb…”

W tym roku z okazji 150. rocznicy urodzin tego artysty – wiedeńskie muzea postanowiły zebrać wszystkie fotografie i gadżety – pamiątek i innych przedmiotów ozdobionych reprodukcjami jego obrazów. Klimt spowszechniał. W dobie komercjalizacji i wszechobecnego szału zakupów stał się „codziennym kolegą” patrzącym na nas z wystaw hipermarketów, galerii handlowych czy akcji internetowych.

W czasach kultury masowej i nagminnego kiczu. Jego twórczość została zdegradowana do ikony codziennego kultu, widocznego w tłoczonym malowidle – dostępnej już za 2,99 zapalniczce, czy słynnych kotach Klimta – patrzących na nas z darmowej plastikowej torby na zakupy. Reprodukcje jego dzieł pojawiają się w najbardziej zaskakujących miejscach i na najbardziej osobliwych przedmiotach: banalne pierścionki, parasolki, szale, sukienki, filiżanki  i notesy – to tylko niektóre z niezliczonej ilości codziennych upodobań.

Wybierasz się dzisiaj na zakupy rozejrzyj się uważnie i sprawdź kto na ciebie patrzy z górnej półki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


9 − sześć =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 817 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony