Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Czy płyta odejdzie do lamusa?

Czy płyta odejdzie do lamusa?

Czy płyta stanie się przeżytkiem. Gradką dla koneserów, swoistym rodzajem fetyszu?

Na naszych oczach dzieje się rewolucja w muzycznym show-biznesie. Rewolucja dumnie kroczy pod takimi szyldami jak YouTube, iTunes czy internetowe serwisy ze sformatowanymi stacjami radiowymi)…” Dokąd zaprowadzą nas te zmiany?

Płyta od zawsze była czymś ważnym. To wokół niej wszystko się kręciło. Premiera nowego albumu zazwyczaj związana była z całą serią zdarzeń: m.in. występy, konferencje, wywiady, zapowiedzi. Jednak czy obecnie płyta to nadal coś szalenie istotnego – „tak” z punktu widzenia twórcy ale niestety coraz częściej „nie” – z punktu widzenia odbiorcy.

Na naszych oczach płyty odchodzą do lamusa. Najważniejsze produkcje muzyczne, kręcące światem muzycznego show-biznesu skazane są na wyginięcie. Szybki postęp technologiczny i zmiany w tej dziedzinie powodują, że inaczej żyjemy i inną wagę przykładamy do muzyki. Melodii słuchamy zwykle w pośpiechu, niczym w kalejdoskopie wrażeń mieszając gatunki i style. Najczęściej odtwarzamy z YouTube, a podczas jazdy samochodem zwykle towarzyszy nam radio. Zazwyczaj nikt nie ma czasu się skupiać na albumie jako swoistej całości. Wybieramy to co chwytliwe, lubimy jednocześnie słyszeć i widzieć teledysk. Sukcesy odnoszą pojedyncze single. To takie zamknięte, skończone całości – traktowane jako muzyczny absolut. W ciągu ostatniej dekady – mimo chwilowych odbić – sprzedaż płyt spadła na łeb, na szyję. Muzykę najczęściej ściągamy. Dawniej kolekcjonowaliśmy płyty, zazdrościliśmy znajomym, którzy mieli ich więcej niż my. Dziś nie ma to już większego znaczenia. Nie ma kolejek w muzycznych sklepach, muzyczna prasa – przeżywa spory kryzys.

„Trudno sobie jednak wyobrazić, by rzecz tak mocno osadzona w kulturze mogła z roku na rok przestać interesować ludzi. Zmieniają się nośniki, ale formuła trwa, a młodzi, początkujący wykonawcy pytani o największe marzenie wciąż najczęściej odpowiadają: nagrać i wydać album…”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 5 = siedem

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 057 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony