Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Autoprezentacja w Internecie – blogi

Autoprezentacja w Internecie – blogi

Autoprezentacja jest pewnym promowaniem własnej osoby, sposobem, w jaki człowiek pokazuje otoczeniu jaką jest lub często raczej jaką chciałby być osobą. Wyrażana jest poprzez wypowiedzi, zachowania czy sygnały niewerbalne.

Podstawy autoprezentacji w Internecie wydają się być dokładnie takie same. Człowiek pokazuje siebie pisząc o swoich odczuciach, zamieszczając zdjęcia, filmiki czy też to, co tworzy, np. ilustracje graficzne. Wydaje mi się, że autoprezentacja jest teraz w Internecie coraz powszechniejsza, ponieważ rzeczywiście stwarza możliwość całkiem prostego i jednocześnie przyjemnego wybicia się ponad przeciętność. Każdy może stać się nagle osobą rozpoznawalną tak naprawdę wcale nie wychodząc z domu. Co więcej, może zarabiać pieniądze na samym promowaniu własnej osoby.

Pierwszą tak powszechnie wykorzystywaną i jednocześnie chyba najczęstszą metodą autoprezentacji w Internecie jest prowadzenie bloga. Pierwsze blogi powstały w latach 90. w Stanach Zjednoczonych. Na początku prowadzone były przede wszystkim przez informatyków, a dopiero wraz z pojawieniem się bezpłatnych, zautomatyzowanych systemów ich popularność się zwiększyła. Powodem, dla którego blogi tak się rozwinęły na pewno jest właśnie aktualna prostota ich obsługi – można posiadać własną stronę w Internecie bez znajomości skomplikowanego programowania itp. Wszystkie blogi zbudowane są dosyć podobnie, ponieważ opierają się na konkretnych schematach i szablonach, które potem użytkownik może dowolnie przekształcać wg własnego uznania (oczywiście w pewnym ograniczonym zakresie). Na większości blogów znajdziemy więc miejsce na treść, statystykę odwiedzin, możliwość komentowania zamieszczonych postów oraz podobnie zbudowaną szatę graficzną.

Dobrym przykładem autoprezentacji w Internecie są blogi szafiarskie, czyli strony, których zawartość przedstawia styl ubierania się danej osoby i bazuje na tematyce mody. Wiele dziewczyn (i nie tylko) początkowo nikomu nie znanych, prowadzących taki blog, osiągnęło spory sukces medialny. Otworzyło się przed nimi wiele drzwi i zostają m.in. stylistkami gwiazd, zaczynają prowadzić programy telewizyjne, grają w teledyskach czy współprojektują ubrania.

Generalnie blogosfera nie jest światem, który stoi w miejscu. Blogi stają się hybrydyczne, ewoluują, dają użytkownikom coraz nowsze możliwości ich wykorzystywania.

Całkiem świeżą formą przekazywania informacji o sobie i swoim bardziej lub mniej prawdziwym życiu w Internecie są wideoblogi czyli tzw. vlogi. Są one rodzajem bloga internetowego, którego zasadniczą treść stanowią pliki filmowe publikowane przez autora w kolejności chronologicznej. Najpopularniejszymi serwisami, na których znaleźć można vlogi są Youtube i Dailymotion. Przykładem autopromocji tego typu, która przyniosła autorce sukces, jest vlog prowadzony przez Lauren Luke, która zaczynała od opowiadania o kosmetykach i wizażu, a aktualnie ma na koncie własną linię kosmetyków, dwie autorskie książki i stałą rubrykę w dzienniku „The Guardian”. Dobrym rodzimym przykładem zdobycia popularności poprzez zamieszczanie filmów w Internecie jest vlog pod tytułem „Lekko Stronniczy” prowadzony przez Włodka Markowicza i Karola Paciorka. Odcinki ich wideobloga ukazują się codziennie od poniedziałku do piątku i za każdym razem cieszą się równie dużą oglądalnością. Ich fanpage na Facebooku „lubi” aktualnie ponad 47 200 osób.

Autoprezentacja może być zarówno świadoma jak i nieświadoma, może wykorzystywać blogi lub np. portale społecznościowe czy Second Life, na pewno jednak pozwala użytkownikom Internetu skutecznie promować własną osobę i zdobywać z tego tytułu odpowiednie profity. Jak dalej rozwiną się możliwości Internetu w tych kwestiach – można się tylko domyślać. Czas pokaże jak dynamiczny będzie rozwój blogów, a przy okazji kreatywność użytkowników tego typu serwisów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 + = czternaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 560 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony