Jestes tutaj: Home » slider » Niefortunna wypowiedź Baracka Obamy

Niefortunna wypowiedź Baracka Obamy

Barack Obama podczas wręczania orderu polskiemu ministrowi spraw zagranicznych Adamowi Roltfeldowi (odebrał order w imieniu zmarłego w 2000 r. Jana Karskiego, polskiego kuriera, który bezskutecznie informował Zachód o zagładzie Żydów) popełnił olbrzymią gafę, która poruszyła polską dyplomację.

Z ust prezydenta padły słowa – Polskie Obozy Zagłady. Już nie raz polskie środowisko dyplomatyczne zwracało uwagę na niefortunne określenie Obozów zagłady. Bezsprzecznie trafnym określeniem byłoby nazewnictwo – obozy nazistowskie na terytorium okupowanej Polski. Po tym incydencje amerykańska dyplomacja stanie przed nie lada wyzwaniem, aby sprostować te słowa.

 

3 comments on “Niefortunna wypowiedź Baracka Obamy

 1. ooo on said:

  Jak się patrzy na Polskę całkiem z boku to odnosi się wrażenie że ma się do czynienia z piaskownicą pełną bawiących się w niej chłopczyków. Wieczna kłutnia, ciągłe obrażanie się i wieczne szukanie wroga. Polacy nie potrafią nic innego. Pępkiem świata jesteście tylko w ironicznym znaczeniu. Wy, Polacy jesteście idealni, pozjadaliście wszystkie rozumy tylko że konkretnych własnych problemów nie umicie od wieków się pozbyć.
  Brak sztuki bycia i zachowania się wywołuje u Polaków reakcje które są gorsze niż to co wydażyło się Obamie. Zażądajcie od Amerykanów odszkodowania. Dla każdego Polaka po $ 1000
  Polskie obozy koncentracyjne to niewygodna dla Polaków prawda. To tak na marginesie

  • Paweł Świderski on said:

   Barack Obama powiedział skrot myślowy, z całą pewnością nie mając złych intencji. To jego sztab popełnił faux pais przygotowując przemówienie. Narodów nie należy generalizować bo każdy człowiek jest inny. Odnosząc się do słów o problemach polaków, to chciałbym w tym miejscu zauważyć, że największy człowiek w nowożytnej historii świata Jan Paweł II był polakiem, więc to nie jest tak,że jest to naród z problemami. Z całą pewnościa osoba pisząca powyższy komentarz ma uprzedzenia do polaków jako narodu,a niczego nie należy generalizować i znaleźć pozytywy w każdym społeczeństwie. Proszę nie pisać o niewygodnej prawdzie i polskich obozach zagłady, bo to są zbyt mocne słowa. Osoba pisząca powyższy komentarz nie zna chyba historii świata….Obozy były hitlerowskie na terenie Rzeczpospolitej i tych faktów należy się trzymać. Poza tym pewna przyzwoitość nakazuje aby nikogo w internecie nie obrażąć, a tym bardziej społeczeństw i narodów. Jeśli nie ma się za grosz kultury to może nie należy pisać komentarzy…..

 2. ooo on said:

  Drogi Panie Swiderski.
  Co do skrótu myślowego wypowiedzianego przez Baracka Obamę podzielam pańską opinię.
  Czytając jednak wypowiedzi i reakcje ludzi którzy w Polsce odpowiedzialni są za prowadzenie polityki odbiera się to zdecydowanie z bardzo mieszanym odczuciem. Odnosi się wrażenie że cały świat powinien czuć i myśleć tak jak robią to Polacy. Polscy stawiają się w roli dyskryminowanych ofiar, gdy mówi się im o sprawach nie godnych, demaskujących ich nieskazitelne mity, charaktery i postawy .
  Tak samo jak prawdziwe są Obozy hitlerowskie na terenie Rzeczpospolitej (ja w żadnym punkcie mojej wypowiedzi nie próbowałem temu zaprzeczyć. Pana insynuacja nie powinna mieć miejsca) tak samo polskie obozy koncentracyjne są faktem którego nieda się więcej ukryć. Powojenne polskie obozy koncentracyjne to trudny i bolesny fragment polskiej historii, który pomimo upływu czasu, wciąż nie przebił się do powszechnej świadomości. A istota tego problemu nie polega na tym, jak on jest nazwany, tylko jaką spełniał rolę. W tych obozach Polacy podobni byli w swojej nienawiści do nazistów z II WS, tylko że przedmiotem ich zemsty byli ludzie o poglądach antykomunistycznych, to byli mieszkancy śląska którym udowodniono pochodzenie niemieckie, to byli Niemcy. Faktem który wtej kwestji pozostaje niewytłumaczalnym i niewybaczalnym jest że tych zbrodni dokonywano z pobudek zemsty na Niemcu, ślązaku, antykomuniście, Andersowcu… podczas gdy cała Europa cieszyła się z zakończenia wojny, więźniowie wracali do swoich domów to na Sląsku zaczynano prześladować, torturować i mordować niewinnych ludzi w tym również dzieci. Trzeba rozliczyć się z przeszłością. Wielu Niemców, Slązaków, moja rodzina i ja domagmy się tego podobnie jak domagały sie rodziny ofiar nazistowskich.
  Jeśli używa się stwierdzenia „niemieckie” to tu również generalizuje sie w wypowiedzi ocenianie narodu czy społeczeństwa. Nie wszyscy Niemcy byli faszystami podobnie jak nie wszyscy Polacy byli bandytami. Reprezentujemy dwa różne poglądy w tej sprawie i z tąd różnice w spoobie wypowiadania się czy interpretacji tego tematu. Niemcy muszą żyć z tą historyczną świadomością, w szkołach niemieckich o zbrodniczych poczynaniach ich własnych rodaków uczy się niemiecką młodzież. W polskich podręcznikach do historii informacje o polskich obozach koncentracyjnych i tym co działo się na Sląsku po II WS jest nie obecne. Wstydzą się polacy swojej historii czy po prostu jest to dla wielu Polaków niewygodne.

  Z poważaniem vonschlesien

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


sześć × = 30

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 087 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony