Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Udany debiut Emeli Sande

Udany debiut Emeli Sande

Dziś chciałabym wam opowiedzieć o debiutanckim albumie szkockiej wokalistki o zambijskich korzeniach, który został wyróżniony nagrodą krytyków podczas gali BRIT Awards.

Emeli Sande bo o niej właśnie mowa, kompozytorka i współautorka przebojów takich sław jak: Sugababes czy Tinie Tempah, to naprawdę wielkie odkrycie tego sezonu.

Tajemnicza kobieta o mieszance zambijskiej i angielskiej krwi wychowana w kapryśnej i zmiennej Szkocji intryguje, zachwyca i pozostaje w pamięci na dłużej. Ten album to udany zestaw ballad, bogato okraszony soulem i wymieszanych z uniwersalnym i wiecznie modnym popem.

Płyta „Our Version Of Events” nie ma słabych utworów. Zaczynamy soulowo – popowym „Heaven” – „Czy rozpoznasz mnie w błyskających światłach? Próbuję utrzymać bicie mojego serca ale ciągle się mylę…” – rozpoczyna swoją muzyczną opowieść. Następnie utrzymany w podobnej stylistyce, chociaż nieco wolniejszy kawałek „My Kind Of Love”- „Nie mogę kupić Twojej miłości, nawet nie próbuję. Czasem prawda nie sprawia Ci radości, lecz nie zamierzam kłamać…” -śpiewa Emeli. W „Where I Sleep” słyszymy natomiast: „Jestem z pokolenia niezdecydowanych, jestem zabiegana i nie mogę pomóc zmieniać praw, ale w całym tym hałasie, Twoja miłość, jest tym co pozostaje”. Dalej jeden z moich ulubionych utworów, dojrzały, przemyślany, niezwykle stonowany „Mountains” – „Razem zdobędziemy szczyty”- słyszymy wiele razy w refrenie i zaczynamy wierzyć, że do tego aby iść śmiało przez życie potrzebna tylko miłość i druga pomocna dłoń. W wolnym i patetycznym utworze pod tytułem „Clown” wokalistka przekonuje, że potrafi rozbawić i że czasem przypomina clowna za szkłem, ale to tylko życie i chociaż czasem ubieramy cyrkowy strój i chcemy aby było zabawnie – w życiu nie zawsze jest się z czego śmiać. Kolejnym kawałkiem, który wywarł na mnie ogromne wrażenie jest predestynujący do miana hitu rytmiczny „Daddy”. Dalej zatapiamy się w klimatyczny „Maybe” – to miłość, a może to już nie miłość, a przyzwyczajenie i rutyna zastanawia się Emeli ”… może powinniśmy przestać. ..oboje wiemy, że ranimy się, może pora odejść …może…tego nie wiem…”. Pozostajemy nadal w melancholijnym soulowym nastroju: „Nie umiem zatrzymać mojego serca wychodzącego tymi drzwiami. Nie umiem rozpakować swojego serca…” – słyszymy smutek i przygnębienie ale pozostajemy nadal w świecie marzeń i snów „Breaking The Law” – czy dla miłości można zrobić wszystko, Emeli przekonuję, że tak – jeżeli się w nią wierzy i jej ufa. „Next to me” – „Kiedy niebo jest szare, a wszystkie drzwi się zamykają. Wzrastające ciśnienie sprawia, że ciężko oddychać. Wszystko, czego potrzebuję, to pomocna dłoń zatrzymująca spadające łzy…”. Życie jest niczym rwąca rzeka: „Więc podążaj za mną, będę Twoją rzeką, rzeką…będę Twoją rzeką, rzeką, przesunę góry dla Ciebie. Podążaj za mną, będę Twoją rzeką…” – słyszymy w tytułowym „River” i powoli kończy się nasza muzyczna droga. Przy dźwiękach „Lifetime” – „ W marzeniach, które trwają dopóki się nie obudzisz i odkryjesz, że już nie śpisz. W ciszy, która jest tylko w pobliżu do czasu gdy ktoś nie odważy się mówić…”. Przy nutach wyciszającego „Hope” – „Mam nadzieję, że nasze serca wciąż biją. Mam nadzieję, że nie zamieniliśmy się w kamień. W nocy, gdy wyłączasz światła – mam nadzieję, że nie płaczesz samotny…” W zamykającym album „Read All About It” – „Będę śpiewała z tobą mój przyjacielu. Chodź, chodź. Chcę śpiewać, chcę krzyczeć. Chcę krzyczeć dopóki słowa nie wyschną…”

Sande świetnie dobrała środki i powstała płyta przemyślana i zaskakująca możliwościami interpretacyjnymi. Emeli ma powód do dumy, gdyż jej mocny i lekko zachrypnięty głos naprawdę potrafi zachwycić słuchacza. Słychać, że wokalistka świetnie nad nim panuje i tworzy niesamowity klimat od którego trudno się oderwać i powrócić do rzeczywistości.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


dziewięć − 7 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony