Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » NOWOCZESNA ARCHITEKTURA NAŚLADUJE KOPCE TERMITÓW

NOWOCZESNA ARCHITEKTURA NAŚLADUJE KOPCE TERMITÓW

W Harare, w południowej Afryce, stworzono kompleks budynków, w którym system darmowej wentylacji i chłodzenia wzorowano na pionowych kanałach w kopcach termitów.
Eastgate Centrum w Harare, Zimbabwe w znakomitym stopniu wykorzystuje naśladowanie natury. Budynek zaprojektowany przez Mick Pearce. nie ma konwencjonalnej klimatyzacji i ogrzewania, ale pozostaje regulowany przez cały rok. Metody wykorzystane w projekcie budynku były zaczerpnięte od rdzennych mieszkańców Zimbabwe naśladujących system kopców termitów.
Dzięki nowoczesnej technice wiele domów korzysta z urządzeń klimatyzacyjnych. Tymczasem termity już od dawien dawna klimatyzują swoje budowle. Ich gniazdo znajduje się w środku dużego kopca. Ciepłe powietrze unosi się stamtąd do sieci kanalików powietrznych, znajdujących się w pobliżu powierzchni. Przez porowate ściany zużyte powietrze wydostaje się na zewnątrz, a świeże przenika do środka i opada do komory powietrznej u podstawy kopca. Stąd dostaje się do gniazda. Niektóre kopce mają u podstawy otwory; dzięki temu podczas upałów świeże powietrze jest chłodzone parowaniem wody. W jaki sposób miliony niewidomych robotników potrafią koordynować swe wysiłki, żeby wznieść tak pomysłowo zaprojektowane budowle pozostaje zagadką, budowle które są wielokroć większe od nich samych.
Projekt Eastgate Centrum jest celowym odejście od „wielkiego bloku szkła”. Biurowce ze szkła są zazwyczaj kosztowne w utrzymaniu odpowiedniej temperatury, wymagają znacznego ogrzewania w zimie i chłodzenie w lecie.
Sztuczne systemy klimatyzacji są wysokiej jakości i są bardzo wydajne.
Bezsprzecznie budynek Eastgate Centrum w Harare jest czymś nowym na mapie architektonicznej i inni projektanci w ciepłych rejonach świata będą podążali ich drogą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


jeden × 7 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 817 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony