Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Świat » Suwerenna Szkocja?

Suwerenna Szkocja?

W Edynburgu zainaugurowano kampanię, mającą na celu przekonać społeczeństwo Szkocji do oderwania się od Zjednoczonego Królestwa.

Referendum w tej sprawie spodziewane jest w październiku 2014 roku. Lobby proniepodległościowe „Yes Scotland” złożone jest w głównej mierze z polityków Szkockiej Partii Narodowej (SNP), biznesmenów i celebrytów. Na czele przeciwnego obozu – „No to independance” najprawdopodobniej staną politycy opozycyjnych partii: laburzystów, liberalnych demokratów i konserwatystów. Unia Anglii i Szkocji ma długą historię, sięga roku 1707. Powstała w wyniku decyzji parlamentów obu krajów. Szkoci odzyskali jednak parlament w Edynburgu w 1999 roku. Szkocję i resztę Zjednoczonego Królestwa łączy wiele; mają wspólnotą walutę, politykę zagraniczną, obronną, system świadczeń socjalnych i głowę państwa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem × 6 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 541 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony