Jestes tutaj: Home » FILM » Recenzja filmu Magdaleny Piekorz „Senność”

Recenzja filmu Magdaleny Piekorz „Senność”

Mimo, że film został wyprodukowany w 2008 roku, ja obejrzałam go całkiem niedawno i przez przypadek, jednak muszę przyznać, że już dawno żaden film nie zrobił na mnie takiego wrażenia.

Film przedstawia trzy przeplatające się historie, które łączy jedno. Spotykają się w pewnym dramatycznym momencie życia. Poznajemy więc Różę (Małgorzata Kożuchowska), niegdyś obiecującą aktorkę, która cierpi na narkolepsję i jest obsesyjnie zazdrosna o swojego męża (Michał Żebrowski), sama tylko jeszcze nie wie, że naprawdę ma powód. Poznajemy także pisarza Roberta (Krzysztof Zawadzki), który na co dzień musi się zmagać z hipochondryczną, zakochaną w sobie i swoich problemach żoną (Joanna Pietrzak) oraz jej niezwykle irytującą rodziną. W końcu ukazuje nam się ostatnia para młody lekarz Adam (Rafał Maćkowiak), który obawiając się swoich rodziców nie chce się im przyznać, że jest homoseksualistą. Nie mając innego wyboru, po studiach opuszcza rodzinny dom i zamieszkuje w mieście, gdzie spotyka złodziejaszka Bystrego (Bartosz Obuchowicz), w którym jak się później okazuje zakochuje się. Mnie najbardziej utkwił w pamięci naprawdę zdrowy i realistyczny jak na polskie kino wątek gejowskiej pary. Doskonale ukazane jak polskie społeczeństwo reaguje na pary homoseksualne, jak jesteśmy w tym aspekcie zacofani i jak wiele agresji w nas to wyzwala. Poznając Bystrego z każdą minutą intrygował mnie bardziej. Jego rozterki między miłością i ujawnieniem się, a strachem o siebie i swojego ukochanego. Historia Roberta i jego żony moim zdaniem była mocno przerysowana, jednak nadawała filmowi pewnej lekkości. Natomiast relacja Róży z mężem ma w sobie element ciekawej tajemnicy i solidną dawkę napięcia. Każda z trzech przedstawionych par ma jeden i ten sam problem – nieświadomie przesypia swoje życie i boi się, że nie będzie w stanie obudzić się w odpowiednim momencie, by uniknąć najgorszego. W filmie możemy poznać ludzi, z różnych warstw społecznych, ich stereotypy, myślenie i problemy.

Reżyserka Magdalena Piekorz niektóre sprawy przedstawiła w bardzo prosty i otwarty sposób, tak by wszyscy zrozumieli o co chodzi. Mimo tego film w mojej opinii pozostaje kinem inteligentnym i niezwykle pouczającym, w którym nie zabraknie ani dobrej muzyki, ani dobrych zdjęć, ani przede wszystkim genialnej i solidnej gry aktorskiej m.in. Andrzeja Grabowskiego!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× 3 = dwadzieścia siedem

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 061 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony