Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Listy do przyjaciela – Mądrości z piaskownicy

Listy do przyjaciela – Mądrości z piaskownicy

Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć, nauczyłeś się przedszkolu – czytasz z niedowierzaniem i zastanawiasz się nad sensem tych słów. Czy tak naprawdę mądrość nie znajduje się na szczycie wiedzy zdobytej w szkole średniej, czy na studiach ale w przedszkolnej piaskownicy.

A gdybym napisała ci, że to najszczersza prawda i nawet nie zdajesz sobie sprawy, ile wiedzy przydatnej w życiu stamtąd wyniosłeś – pewnie uśmiechnąłbyś się i powiedział coś w stylu:

– Nie to przecież niemożliwe…

Przecież w takich przedszkolach dominuje zabawa i radość. Życie upływa tam beztrosko i jeszcze człowiek miałby tam uczyć się życiowych prawd – tak przyjacielu. Właśnie tam nauczyłeś się, że należy:

„…dzielić wszystko, postępować uczciwie, nie bić innych, odkładać na miejsce każdą znalezioną rzecz, sprzątać po sobie, nie brać nic – co do mnie nie należy, powiedzieć „przepraszam”, jeżeli się kogoś uraziło[…] a ponadto skąd dowiedziałeś się, że trzeba…myć ręce przed jedzeniem, spuszczać wodę, jeść ciepłe maślane bułeczki i popijać zimnym mlekiem, prowadzić zrównoważone życie[…] zrównoważone…zastanawiasz się, czy w dzisiejszych czasach można prowadzić spokojne życie, kiedy świat gna do przodu z prędkością światła i ciągle łapiesz się na tym, że nie nadążasz, wiedziałeś, że w życiu nie liczy się tylko kariera i kolejne szczeble w drabinie sukcesów…wiedziałeś, że aby być w pełni szczęśliwym trzeba…trochę się uczyć i trochę myśleć, malować i rysować i śpiewać i tańczyć i bawić się[…] uśmiechniesz się pewnie pod nosem i pomyślisz – kto ma na to czas, w świecie gdzie liczy się tylko praca i zarabianie pieniędzy…masz rację trzeba codziennie trochę popracować, a po południu zdrzemnąć się[…]”.

Wyobraź sobie przyjacielu, że wszystkie te prawdy wyniosłeś właśnie z przedszkola. Zbiór reguł i formułek, które przyswoiłeś poprzez zabawę i dziecinne gry. Tam właśnie nauczyłeś się patrzeć na życie z tą radością i ufnością dziecka, tam właśnie nauczyłeś się słuchać.

Widzisz… „wszystko, co trzeba wiedzieć, gdzieś istnieje. Niepodważalne reguły i miłość, i troska o higienę. Ekonomia i polityka, i równość wszystkich, i zdrowe życie. Weź jeden z tych tematów i przełóż na skomplikowane dorosłe terminy, i zastosuj w swym życiu rodzinnym albo w pracy, albo w rządzie i trzymaj się tego mocno, uparcie z przekonaniem. Pomyśl, o ileż świat byłby lepszy, gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi – codziennie około trzeciej po południu – mieli maślane bułeczki, a potem okryli się ciepłym kocem i ucięli krótką drzemkę. Albo gdyby zasadniczym celem polityki wszystkich rządów było odkładanie na miejsce znalezionych rzeczy i sprzątanie po sobie[…]”.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 2 = pięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 815 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony