Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Gruzja – Kraj nad Morzem Czarnym

Gruzja – Kraj nad Morzem Czarnym

Stolicą Gruzji jest Tbilisi, miasto z 1500 letnią tradycją. Szczególną uwagę przyciąga niezwykły kościół Metechi, gdyż jest położony na wyniosłej skale.

W Gruzji uwagę przyciągają łaźnie siarkowe. Te carskie łaźnie zlokalizowane pod ziemią, przykryte są kopułami i doświetlone otworami w szczytach kopuł. Warte uwagi jest również Batumi, miasto położone nieopodal Morza Czarnego. Uwagę przyciąga ogród botaniczny, jeden z dwóch największych na świecie. To miejsce naprawdę robi wrażenie. Gruzja jest znana również ze swojej przyjaźni z Azerbejdżanem, co znalazło wyraz w pomniku Ali i Nino- dziewięciometrowej statui. Cztery najważniejsze postacie zarówno dla poczucia tożsamości narodowej, jak i dla Cerkwi gruzińskiej to historyczni władcy Gruzji: św. Jerzy, św. Nino, Dawid Budowniczy i jego córka Tamara. Postacie te otoczone są silnym kultem, w każdej cerkwi są ikony z ich wizerunkami, a Nino i Giorgi należą do najpopularniejszych imion gruzińskich. Będąc w Gruzji nie można też nie skosztować tutejszego wina. Jest z całą pewnością niezwykłe w swoim smaku.

Polska przeciętnemu gruzińskiemu obywatelowi kojarzy się również z Lechem Kaczyńskim, który pośmiertnie otrzymał tytuł Narodowego Bohatera Gruzji za walkę o głoszenie wolności, nienaruszalności granic kraju na arenie międzynarodowej. Na pewno dwa narody Polskę i Gruzję łączy braterska więź i podobna historia walki o niepodległość.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× cztery = 16

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 278 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony