Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Sesja krytyczna

Sesja krytyczna

 W ramach Międzynarodowego Programu Rezydencji Artystycznych (MPRA), w Galerii Miejskiej „Arsenał” na Starym Rynku 6 w Poznaniu (tel. 61 852 95 01 lub 02), w środę, 23 maja 2012, o godz.17.00 odbędzie się spotkanie, w którym udział wezmą wiosenni goście Międzynarodowego Programu Rezydencji Artystycznych: Milan Loviška, słowacki artysta pracujący w Wiedniu i Angelo Romano, niemiecki kurator pracujący w Zurichu i Szanghaju oraz wybrani artyści z Poznania. Wstęp wolny.

 

Międzynarodowy Program Rezydencji Artystycznych (MPRA)

Stwarzane są w nim przede wszystkim warunki do dialogu, wymiany doświadczeń i umiejętności polskich i zagranicznych artystów. Jest to też wspaniała okazja do powstania nowych inspirujących projektów. Program Rezydencji łączy w sobie panele dyskusyjne, warsztaty artystyczno-edukacyjne dla różnych grup społecznych, spotkania z publicznością, wystawy, performance i instalacje. Biorą w nim udział m. in. „Zamek” i poznański „Arsenał”. MPRA zmierza on do rozszerzenia i zintensyfikowania współpracy poznańskich artystów, kuratorów, edukatorów i menadżerów kultury z profesjonalistami spoza Polski. Celem jest tu umożliwienie międzynarodowej grupie artystów zapoznanie się z polską praktyką artystyczną, edukacyjną i naukową, a także stworzenie miejsca do wymiany doświadczeń i przyczynienie się tym samym do powstania interdyscyplinarnych i projektów.

W ramach MPRA zapraszani do Polski są artyści, którzy zajmują się różnorodnymi dziedzinami sztuki. Są zatem wśród nich: malarze, filmowcy, performerzy, choreografowie i twórcy instalacji. Ich sztuka zmusza często swoich odbiorców do refleksji nad otaczającą rzeczywistością z tej prostej przyczyny, że głęboko osadzona jest w społecznym kontekście i tym samym dotyka kwestii drażliwych.

 

Sesja w „Arsenale”

Na początku jej uczestnicy zaprezentują siebie i swoją dotychczasową działalność artystyczną, przy czym prezentacje te za każdym razem trwać będą ok. 15 min. Potem nastąpi wspólna dyskusja panelowa z udziałem publiczności.

 

UCZESTNICY:

 

Milan Loviška

Zajmuje się on różnymi środkami ekspresji artystycznej związanymi z ruchem i ciałem. Mogą to być: teatr tańca, performance, albo sztuka związana z działalnością multimedialną. W Poznaniu artysta zrealizuje swój najnowszy projekt choreograficzny, który dotyczy śmierci w jej społecznym i mitotwórczym aspekcie. Milan Loviška proponuje odbiorcom sceniczne  laboratorium, gdzie strach przed umieraniem i marzenia o jego uniknięciu zostają poddane szczegółowej analizie na przykładzie superbohatera, który jest symbolem marzenia o nieograniczonych umiejętnościach i mocy pojedynczej istoty ludzkiej.

 

Angelo Romano

Artysta w swojej pracy poszukuje nowych środków prezentowania sztuki oraz możliwości poszerzania przestrzeni wystawienniczej, nie przekraczając jednak w tym samym czasie jej instytucjonalnych ram. Kurator pyta o status sztuki współczesnej, jej miejsce w społeczeństwie oraz możliwość odpowiadania i reagowania na problemy społeczne.

W Poznaniu Angelo Romano zrealizować będzie swój projekt pt. „How do we think about art? Community and cooperation – alternative models of society – the transformation of the medium” („W jaki sposób myślimy o sztuce? Społeczność lokalna i współpraca – alternatywne modele społeczne – transformacja medium„). Projekt ten inspirowany jest filmem Francoisa Truffauta pt. „Fahrenheit 451” i będzie rozwinięciem przedsięwzięcia przeprowadzonego w Szanghaju w roku 2010 podczas World Expo, w którym w czasie transmisji na żywo artyści kontaktowali się z odbiorcami wystawy, używając w tym celu programu Skype. Na skutek interwencji kuratora, poprzez skonfrontowanie biografii twórców i poruszanych przez nich problemów z sytuacją odbiorców powstała jedyna w swoim rodzaju interakcja społeczna.

Szczegóły na: www.m-pra.org.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem − 8 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 278 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony