Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » 9 Noc Muzeów w Polsce

9 Noc Muzeów w Polsce

Już po raz dziewiąty 19 maja odbędzie się  w Polsce Noc Muzeów. Nie tylko muzea będą otwarte dla zwiedzających. Do późnej  nocy będzie można odwiedzać również galerie, domy kultury, biblioteki, kościoły, puby czy kawiarnie.

Po raz pierwszy Noc Muzeów wystartowała w 2003 roku w Poznaniu. W całej Polsce w tę noc różne instytucje są otwarte dla odwiedzających i oferują szereg atrakcji.

Co proponuje Warszawa?

W tym roku Nocy Muzeów w Warszawie patronować będzie B. Prus, określany jako najbardziej warszawski pisarz. Rok 2012 to setna rocznica jego śmierci.

Jak zachęcają do odwiedzania poszczególne instytucje?

*Muzeum Narodowe zaprezentuje  arcydzieła malarstwa i rysunku polskiego zaginione podczas II wojny światowej, a odzyskane w ostatnim czasie. Pokazane zostaną m.in. Żydówka z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego.

*Galeria Zachęta, w której został zastrzelony pierwszy polski prezydent Gabriel Narutowicz w tym roku wychodzi poza mury budynku. Pod gołym niebem, siedząc na trawniku  przed Galerią będzie można oglądać na murach projekcję multimedialną i słuchać muzyki. Za sprawą kilkunastu muzyków elektronicznych wyposażonych w laptopy odbędzie się koncert dyrygowany za pomocą systemu notacji wizualnej.

*Popularny i często odwiedzany  w Warszawie Dom Spotkań z Historią zamieni się w ciemnię fotograficzną. Znani fotografowie będą wywoływać zdjęcia, pokażą i omówią swoje prace. W programie przewidziany jest również pokaz filmów z przełomu XIX i XX wieku.

*Z kolei Muzeum Historyczne poprowadzi nas śladami B. Prusa i J. Korczaka. Poznamy twórczość dwóch największych warszawskich pisarzy.

Podróżowanie po stolicy ułatwi bezpłatny transport. Zabytkowy autobus będzie dowoził odwiedzających w wybrane przez nich miejsca.

Wstęp do wszystkich miejsc bezpłatny.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


9 × = dwadzieścia siedem

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 808 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony