Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Poznać życie w „Bidulu”. Recenzja książki Mariusza Maślanki

Poznać życie w „Bidulu”. Recenzja książki Mariusza Maślanki

Opuszczone, niekochane dzieci, alkoholizm, przemoc, strach i płacz – to tylko garstka złych emocji, jakie możemy spotkać w książce Mariusza Maślanki „Bidul”. Sama gustuję w nieco innych książkach, jednak po przeczytaniu tej uważam, że była to dobra decyzja.

„Bidul” opowiada historię Borysa Mleczki, któremu przyszło dorastać w rodzinie pełnej patologii i braku miłości. Postać głównego bohatera przekonuje, że z każdym problemem można sobie poradzić. Trudna sytuacja w domu rodzinnym sprawia, że Borys i jego rodzeństwo trafiają najpierw do placówki pogotowia opiekuńczego, a następnie do Domu Dziecka. Książka jest pełna skrajnych emocji, począwszy od ciekawości i niepewności, jak to jest w pogotowiu opiekuńczym, przez lęk po gorycz, złość i ogromną chęć ucieczki. Okazuje się, że pogotowie opiekuńcze to nie oaza spokoju. Dzieci tam przebywające marzą, żeby ktoś szybko je stamtąd zabrał, do jakiegokolwiek domu dziecka, gdziekolwiek, byle nie być torturowanymi, gwałconymi, poniżanymi fizycznie i psychicznie.

Na pierwszy rzut oka Borys nie rokuje zbyt dobrze: wagaruje i nie uczy się. To jednak tylko złudzenie. Wagary spędza w bibliotece, na czytaniu i pisaniu, co, o dziwo, idzie mu to całkiem nieźle. Borys, by wyżalić się komuś, pisze listy do zmyślonego przyjaciela – Pana Nikt. Są one  przejawem jego dorosłości, dojrzałości i poważnego myślenia o swojej przyszłości. Podczas pobytu w Domu Dziecka bohater ekspresowo dorasta, poznaje swoje mocne i słabe strony, staje się mężczyzną, przeżywa swój pierwszy raz. Usamodzielnia się również, bo po ukończeniu 18 lat musi podjąć próbę samodzielnego życia.

Moim zdaniem książka Maślanki jest niezwykła. Nie spotkałam się do tej pory z tak realistyczną pozycją w nowoczesnej literaturze. To ciekawa opowieść, która udowadnia, że mamy tendencję do dramatyzowania i wyolbrzymiania naszych problemów. A tymczasem, przy odrobinie chęci można je bardzo prosto rozwiązać, wystarczy się nie poddawać. Mnie książka Maślanki, mimo jej przesycenia erotyzmem i wulgarnością, pozwoliła w pewnym stopniu przewartościować swoje priorytety i zastanowić się nad własnym życiem.

Gorąco polecam jej lekturę!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


siedem + 5 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 823 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony