Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Noc Muzeów AD 2012

Noc Muzeów AD 2012

Nocą, z soboty 19. na niedzielę 20. maja 2012, wielu z nas nie zamierza spać. To wtedy odbędzie się tegoroczna NOC MUZEÓW.

Pierwszym polskim miastem z Nocą Muzeów był Poznań. Każdego roku do jej organizacji przystępuje coraz więcej miast. Od 2003 roku muzea i galerie przygotowują na tę noc specjalne wystawy oraz wydarzenia, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

W tym roku w poznańskiej Nocy Muzeów bierze udział dwadzieścia dziewięć  instytucji kultury oraz placówek edukacyjnych i naukowych. Wszystkie one połączone są wspólną ideą zorganizowania czegoś na miarę „muzeum otwartego”. W związku z tym, w punktach tych pokazywane są wówczas eksponaty na co dzień niedostępne dla publiczności. Osoby zwiedzające mogą porozmawiać z pracownikami i szczegółowo dopytać się o wystawione eksponaty. Podczas Nocy Muzeów wstęp do muzeów jest bezpłatny.

Tegoroczna Noc Muzeów w Poznaniu
W Muzeum Narodowym odbywać się będą specjalne warsztaty i dyskusje na temat bogatych zbiorów i aktualnych wystaw, przy czym wszystkiemu towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo w muzealnych salach. W Muzeum Archeologicznym natomiast odbędzie się „Noc z grami”. Jest to wspaniała okazja, aby samemu dobrze się bawić, a także by przekonać, jak robili to nasi przodkowie. Równie ciekawie zapowiada się wieczór i noc w mającej już ponad 150 lat Bibliotece Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Czas upływać tam będzie pod znakiem czarów, czarownic i magii w starych i nowych księgach ze zbiorów własnych. Prawdziwą ciekawostką jest też Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, które zaplanowało dla poznaniaków kompletny cykl wydarzeń: projekcje, wykłady i pokazy, mające przybliżyć zwiedzającym tradycje islamu i w ogóle całą kulturę muzułmańską.

Noc Muzeów historycznie
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997 roku. W tej chwili jest ona już wielką kulturalną imprezą o zasięgu europejskim, a przekształciła się w nią w roku 2001. Odbywa się stale pod patronatem Europejskiej Rady Europy. Obecnie bierze w niej udział około 120 miast Europy. Celem głównym jest utworzenie płaszczyzny spotkania dla muzeów, prezentowanej przez nie sztuki i publiczności. Noc Muzeów bardzo szybko się rozpowszechnia i z roku na rok przybywa organizatorów, a także zwiedzających. W Polsce w tej chwili bierze w niej udział już kilkadziesiąt miast.

Noc Muzeów praktycznie
O co chodzi w Nocy Muzeów? Trzeba po prostu dużo chodzić, wchodzić i zwiedzać: muzea, galerie i inne kulturalne instytucje. A wszystko to dzieje się podczas jednej nocy – takie są założenia. „Oczywistą oczywistością” jest, że nie da się zobaczyć wszystkich miejsc. Dlatego warto już teraz zastanowić się, gdzie warto pójść, a przy tym należy pamiętać, że większości rzeczy nie zobaczymy w zwykły szary dzień.

Dzień muzeów?
Dlaczego nie Dzień Muzeów? Przyczyna jest prosta: zwykle muzea możemy odwiedzać tylko w ciągu dnia. Poza tym, niektórym obcowanie z kulturą – coraz częściej z jakąkolwiek kulturą – kojarzy się z czymś mało atrakcyjnym. Noc Muzeów jest wlaśnie po to, aby obalić ten stereotyp. Pozwala na wejście w niezwyczajny świat, dotknięcie historii, prehistorii i zasmakowania sztuki. Tym bardziej, że na co dzień nie ma aż tylu atrakcji i niektóre miejsca nie są w ogóle udostępniane publiczności (zwłaszcza zaplecza muzeów). Muzeum otwarte w nocy gwarantuje, że będzie się w nim działo coś niezwykłego, wyjątkowego i specjalnego. Ma inspirować do kontaktu z kulturą i sztuką.

Uwaga:
Po Poznaniu kursować będą przez całą noc specjalne linie tramwajowe, a także autobusy, którymi będzie można się dostać do muzeów. Transport ten zapewni poznaniakom zabytkowy tabor z Muzeum Komunikacji Miejskiej w Poznaniu.

Program poznańskiej Nocy Muzeów 2012 do pobrania na stronie: http://noc-muzeow.pl/pdf/2012_Poznan_Noc_Muzeow.pdf.

Noc Muzeow obecna jest również na facebooku: http://www.facebook.com/Noc.Muzeow.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


9 × = pięćdziesiąt cztery

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 811 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony