Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Najnowszy klip zespołu The Pryzmats

Najnowszy klip zespołu The Pryzmats

Premiera teledysku do singla „A Vista”, który promuje debiutancka płytę The Pryzmats – „Coś z niczego”.

Jeden z blogerów napisał o muzyce sekstetu z Żywca – rap jakiego w Polsce nie było. Trafnie! The Pryzmats dają bowiem rodzimej scenie rapowej wyjątkową jakość, przejawiającą się w niesamowitym feelingu i energii płynącej z piosenek. Piosenek, w których wersy „nawijane” są do podkładu żywych instrumentów. Nikt w Polsce tak dobrze wcześniej tego nie zrobił.

Kilkanaście piosenek na debiutancki krążek „Coś z niczego” The Pryzmats nagrali w szybkim tempie. – „Nagrywaliśmy jak zwykle bardzo krótko, na przełomie stycznia i lutego 2012 w studiu Lubię Wąchać Winyl. Z DJ-em Zero, któremu bardzo serdecznie dziękujemy za pomoc” – mówi Krzysiek Jarosiewicz, jeden z dwóch raperów w zespole. To właśnie DJ Zero zasugerował The Pryzmats, aby podkłady instrumentalne nagrywali „na setkę”. Wcześniej o nagrywaniu w ten sposób mówił chłopakom z Żywca Piotr Metz, jeden z jurorów konkursu „Make More Music”, który sekstet wygrał. Pomysł takiego rejestrowania podkładów instrumentalnych okazał się trafiony. „Coś z niczego” emanuje szczerą energią, a do tego ma świetne, głębokie brzmienie. Aczkolwiek początkowo muzycy obawiali się, czy nagrywanie „na setkę” to dobry pomysł. – „Nie chcieliśmy tego i trochę się baliśmy” – przyznaje Krzysiek.

Zespół w nagraniach wspomogło kilku gości. Między innymi zaprzyjaźniony z nim DJ Ike, który wykonał skrecze w paru numerach, a także wokalistka Hanna Drewnowska, której głos słychać  w numerze „A Vista”. Polecił ją The Pryzmats właśnie DJ Ike. Z udziałem Hani wiąże się ciekawa historia. – „Kiedy dostała informację od DJ-a Ike’a, że chcielibyśmy z nią współpracować, bardzo się ucieszyła” – opowiada Krzysiek Jarosiewicz. – „Spontanicznie, na telefon, nagrała refren i zwrotkę do numeru, który wysłaliśmy do niej. Od razu zaakceptowaliśmy to, co nam wysłała” – dodaje. – „Jakość była żadna, ale było słychać, że jest to coś. Po tygodniu przyjechała do nas do studia i zrobiła to, co miała zrobić” – dopowiada Łukasz Tomaszek, drugi z raperów w The Pryzmats.

Poza rapem, hip-hopem na „Coś z niczego” słychać wpływy innych gatunków, bo członkowie The Pryzmats inspiracje czerpią z bardzo wielu źródeł. Ich muzyczna erudycja jest słyszalna od pierwszej do ostatniej sekundy. Uważny słuchacz wychwyci nawiązania do R&B, neo soulu, smooth jazzu, fusion, rocka, ambitnego popu. W tekstach wspominani są Kasia Nosowska, Beirut, Black Eyed Peas… – „Ale z okresu, kiedy jeszcze nie było z nimi wokalistki o blond włosach” – zastrzega Krzysiek. Słychać też, choćby w „A Vista” i „High Level” inspiracje muzyką filmową, za co odpowiedzialny jest klawiszowiec Darek Fijak. – „Nie ograniczamy się w słuchaniu muzyki do hip-hopu, rapu. Zdarza się tak, że nie wiemy, co się podziało w polskim rapie, bo słuchaliśmy na przykład Kayah, czy Poluzjantów” – tłumaczy Łukasz, który przyznaje się choćby do fascynacji The Offspring, wspomnianą Kayah, choć wymienia także The Roots, czy Hocus Pocus.

Jak zapewnia Krzysiek: – „95 procent płyty powstało na spontanie. Przyjechaliśmy przygotowani, aczkolwiek życie zweryfikowało wiele rzeczy”. Wyszła mieszanina o piorunującym działaniu. Mieszanina, która idealnie trafia w panującą na polskiej scenie rap/hip-hop lukę. Muzycy The Pryzmats chcą trafiać do jak największej grupy odbiorców. Nie mają określonego targetu. Już teraz, jak mówi ze śmiechem Łukasz, ich publika rozciąga się: „Od szalonych 16-latek po dojrzałe kobiety”. „Chcemy jednoczyć fanów” – dodaje raper. Marzenia muzyków The Pryzmats? „Mieszkać w Polsce, a nie myśleć o tym, że mieszkam w Polsce” – mówi Łukasz. „Żeby wstawać rano i się uśmiechać” – odpowiada Krzysiek. Nie ma wątpliwości, że The Pryzmats swoją muzyką sprawą, że wielu o trudach życia w Polsce zapomni, a słuchając płyty będzie mieć na twarzy wielki, szczery uśmiech.

Prezentujemy klip do utworu „A Vista”

Sony Music Poland

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


× 2 = dwa

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 322 947 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony