Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Czy warto ukrywać prawdę w CV?

Czy warto ukrywać prawdę w CV?

Z badania przeprowadzonego przez serwis GazetaPraca.pl wynika, że większość osób poszukujących pracy manipuluje informacjami zawartymi w życiorysach.

Zdaniem specjalistów zajmujących się rekrutacją w dużych firmach, aż 40 proc. kandydatów mija się z prawdą w swoich życiorysach, chcąc zwiększyć atrakcyjność swojego CV i wyróżnić się spośród innych.

Polacy najczęściej błędnie określają stopień znajomości języków obcych (85 proc. respondentów) i swoje umiejętności zawodowe (56 proc.), przy czym zawyżanie poziomu znajomości języków obcych niekoniecznie jest świadome, może wynikać z braku skali porównawczej pozwalającej ocenić realne możliwości językowe kandydata. Zawyżanie umiejętności zawodowych ma natomiast związek z aplikowaniem na stanowiska przewyższające obecne kompetencje kandydata.

Z ankiety wynika, że blisko połowa kandydatów deklaruje wyższy niż w rzeczywistości poziom kompetencji interpersonalnych oraz szerszy zakres obowiązków zawodowych. Co trzecia osoba zaś wyolbrzymia swoje sukcesy zawodowe. Kandydaci chętnie ukrywają też luki czasowe w zatrudnieniu oraz przypisują sobie osiągnięcia innych osób.
Zdaniem przeprowadzających ankietę, wykrycie manipulacji jest uzależnione od złożoności procesu rekrutacji. Im bardziej wieloetapowy, tym większe prawdopodobieństwo, że kłamstwo wyjdzie na jaw.

Oszukiwanie w CV to nie tylko domena Polaków. Niedawno media obiegła informacja, że Scott Thompson, szef Yahoo!, może stracić swoją posadę, bo minął się z prawdą w życiorysie. Okazało się, że wbrew temu, co deklarował, nie posiada tytułu licencjata w dziedzinie informatyki, a w rzeczywistości ukończył rachunkowość. Ta informacja wywołała spadek cen akcji korporacji o 1,6 proc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


8 − = jeden

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 823 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony