Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Niebezpieczny Facebook?

Niebezpieczny Facebook?

Coraz więcej ludzi uzależnia się od mediów społecznościowych. Najszybciej rośnie liczba facebookowych maniaków – obecnie wynosi ponad 800 milionów, co stanowi 7% ludzkiej populacji. Amerykańscy specjaliści alarmują, że zbyt częste korzystanie z tego popularnego serwisu społecznościowego może doprowadzić do silnego uzależnienia.

Zdaniem naukowców, zaburzenie spowodowane uzależnieniem od popularnego serwisu społecznościowego zwane FAD (Facebook Addiction Disorder), dotyka najczęściej młodzież i żeńską część populacji. Z przeprowadzonych badań wynika, że to uzależnienie najczęściej dosięga osoby z niską samooceną, niepewne siebie, którym komunikowanie się z innymi przychodzi łatwiej za pośrednictwem Internetu. Ponadto na FAD najbardziej narażone są osoby o niskich dochodach i słabym wykształceniu, gdyż to właśnie ta grupa spędza najwięcej czasu na Facebooku.

Z ankiety przeprowadzonej przez ekspertów z Uniwersytetu w Goeteborgu wynika, że aż 85 proc. użytkowników portalu nie wyobraża sobie życia bez Facebooka. Ponad 50 procent badanych stwierdziło również, że nie czuje się „w środku wydarzeń” jeśli nie zaloguje się na Facebooku, a 25 proc. ankietowanych skarży się na pewien dyskomfort, gdy nie może tego zrobić.

Psychologowie z norweskiego uniwersytetu przeanalizowali zachowanie 423 studentów w kierunku rozpoznania uzależnienia od Facebooka. Z badań wynika, że niektórzy badani wykazywali wyraźne oznaki uzależnienia od tego portalu społecznościowego, podobne do tych, jakie stwierdza się przy uzależnieniu od narkotyków czy alkoholu. U osób, które przez kilka dni nie miały dostępu do Internetu, zaobserwowano także wyraźny spadek nastroju.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen stworzyli skalę pomiaru uzależnienia od Facebooka. Skala opiera się na uzyskaniu odpowiedzi na sześć podstawowych pytań:
– czy spędzasz dużo czasu myśląc o Facebooku lub planie korzystania z serwisu?
– czy odczuwasz coraz większą ochotę korzystania z Facebooka?
– czy używasz Facebooka, aby zapomnieć o problemach osobistych?
– czy próbowałeś/aś ograniczyć korzystanie z serwisu bez powodzenia?
– czy stajesz się niespokojny/a lub zmartwiony/a, jeśli nie możesz korzystać z Facebooka?
– czy korzystanie z Facebooka ma negatywny wpływ na twoją pracę?
Jak wskazują autorzy badań, cztery odpowiedzi „często” lub „bardzo często” mogą sugerować uzależnienie od Facebooka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× jeden = 3

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 808 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony