Jestes tutaj: Home » FILM » „Balkan Film Fest” II

„Balkan Film Fest” II

II edycja festiwalu filmowego „Balkan Film Fest” odbywać się będzie od 14 do 20 maja 2012 w kinie „Muza” na ul. Święty Marcin 30 (tel 61 852 34 03). Kinematografia bałkańska ciągle jest w Polsce nieznana i niedoceniana. To dość niesprawiedliwe, żeby nie powiedzieć nieeleganckie. Instytut Filologii Słowiańskiej UAM chce to zmienić. Zobaczyć będzie można filmy z krajów bałkańskich, które w niełatwych czasach transformacii oferują odbiorcom świeże i czasami zaskakujące ujęcie otaczającej rzeczywistości.

 

Program:

 

1. PONIEDZIAŁEK 14.05

– 19.00 „AMNESTIA”

reż. Bujar Alimani, Albania 2011, 83 min.

Życie Elsy nie jest proste. Jej mąż trafił do więzienia, straciła pracę, wychowuje dwóch synów i mieszka ze swoim patriarchalnym teściem. Regularnie co miesiąc Elsa podróżuje do stolicy Tirany, żeby odwiedzić męża. Podczas wizyty w więzieniu spotyka Shpetima, który przyjeżdża na widzenie do swojej żony. Między samotnymi ludźmi rodzi się uczucie, z którym przyjdzie im się zmierzyć w sytuacji nieoczekiwanej amnestii. Film reklamowany w Albanii jako pierwszy w kinematografii tego kraju przykład kina społeczno-erotycznego.

 

2. WTOREK 15.05

– 19.00 „KINO LIKA”

reż. Dalibor Matanić, Chorwacja 2008, 120 min.

Trzymać z daleka od dzieci i burżujów” – tak o swoim filmie mówi sam reżyser. Film rzeczywiście wywołał w Chorwacji spore kontrowersje, próbowano nawet zakazać jego pokazywania. Akcja rozgrywa się w odległej, górskiej wiosce, w malowniczym regionie Lika. Choć w kraju odbywa się referendum w sprawie wstąpienia do Unii Europejskiej, życie mieszkańców rządzi się własnymi zasadami…

– „WIEM”

reż. Igor Cvitković, 2008 Slovenia, 6:17 min.

 

3. ŚRODA 16.05

– 19.00  „MONTEVIDEO: SMAK WYGRANEJ”

reż. Dragan Bjelogrlić, Serbia 2010, 140 min.

Film opowiada o wielkim sukcesie młodych piłkarzy reprezentacji Jugosławii podczas Mistrzostw Świata w Montevideo w 1930 roku. Dzięki wygranej stali się bohaterami narodowymi i legendą sportu. Akcja przenosi nas w czasie na kilka miesięcy przed rozpoczęciem Mistrzostw, pokazując przygotowania i problemy młodych sportowców na tle wydarzeń społecznych.

 

4. CZWARTEK 17.05

– 19.00  „DO GÓRY NOGAMI”

reż. Igor Ivanov-Izi, Macedonia 2007, 101 min.

Film nakręcony na podstawie kultowej książki Papokot na svetot (Pępek Świata) macedońskiego pisarza Venko Andonowskiego. Główny bohater, Jan, jest destrukcyjnym romantykiem, który nie potrafi znaleźć spokoju i rani przy tym najbliższych oraz samego siebie. Prevrteno to utrzymany w tajemniczym klimacie i bezkompromisowy macedoński film, przedstawiający ponure świadectwo degradacji życia jednostki.

– „ROBACZKI”

reż. Igor Ivanov-Izi, Macedonia 2005, 15 min.

– 21.00 „OD GROBU DO GROBU”

reż. Jan  Cvitković, Slowenia 2005, 103 min.

Główny bohater, Pero, to mówca pogrzebowy w małym słoweńskim miasteczku. Dzięki swojemu talentowi doprowadza do łez wszystkich żałobników. W szarej codzienności może zawsze liczyć na swojego przyjaciela – Šukiego. Miasteczko wydaje się nudne i prowincjonalne, ale jego mieszkańcy skrywają jednak wiele sekretów, które wychodzą na jaw w finale filmu.

 

5. PIĄTEK 18.05

– 19.00 „TO NIE JEST FILM AMERYKAŃSKI”

reż. Sašo Pavlovski, Macedonia 2011, 90 min.

Macedońska komedia o grupie lokalnych, niezbyt doświadczonych przestępców, którzy marzą o sławie i napadach rodem z amerykańskich filmów. Kiedy główny bohater dowiaduje się, że jest śmiertelne chory, postanawia dorównać idolom i razem ze swoją grupą planuje wielki i straszny atak. Ekranizacja napadu staje się coraz bardziej zabawna wraz z pojawieniem się amerykańskich filmowców. Parodia amerykańskiego kina akcji.

– „WIĘŻA BABEL”

reż. Jelena Bešir, Serbia 2010, 7:10 min.

 

6. SOBOTA 19.05

– 19.00 „ŚWIAT JEST WIELKI, A  ZBAWIENIE CZAI SIĘ ZA ROGIEM”

reż. Stefan Komandarew, Bułgaria 2008, 105 min.

Bułgaria w 1980 roku. Idylliczne dzieciństwo Alexa w socjalistycznym miasteczku kończy przymusowa emigracja. Jego ojciec, Vasko, nie chcąc donosić na swojego ojca – autora śmiałych dowcipów politycznych w miejscowej kawiarni – musi emigrować do Niemiec. Po 26 latach Alex wraz z rodzicami wyrusza w podróż do Bułgarii.

– „CLAIR DE LUNE”

reż. Nebojša Petrović, Serbia 2007, 5:10 min.

 

7. NIEDZIELA 20.05

– 19.00 „GO WEST”

reż. Ahmed Imamović, Bośnia i Hercegowina 2005, 97 min.

Bałkańskia historia miłosna z wojną w tle. Kenan i Milan są parą homoseksualistów, przy tym Muzułmaninem i Serbem. Kiedy wybucha wojna w Sarajewie, muszą uciekać. Marzą o wyjeździe na Zachód, ale na razie szukają schronienia w rodzinnej wiosce Milana. Kenan, ze względu na muzułmańskie pochodzenie, musi przebrać się za kobietę. Tak zaczyna się seria niespodziewanych, tragikomicznych wydarzeń. Film został mocno skrytykowany przez bałkańskie media i polityków.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


5 − = jeden

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 815 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony