Jestes tutaj: Home » FILM » „DYSKRETNY UROK BURŻUAZJI” na nowo

„DYSKRETNY UROK BURŻUAZJI” na nowo

W Teatrze Nowym, na tamtejszej Dużej Scenie, która znajduje się na ul. Dąbrowskiego 5 w Poznaniu, w piątek, 18 maja 2012, o godz. 19.00 swoje miejsce mieć będzie pewne zdærzenie teatralno-filmowe w reżyserii Marcina Libera. Będzie to swoiste połączenie teatru z filmem. W programie zdærzenia znajduje się bowiem projekcja filmu „Dyskretny urok burżuazji”, a także czytanie „Trzech monologów” Franki Rame i Dario Fo.

 

Twórcy:

Scenariusz i reżyseria: Marcin Liber;

Scenografia: Grupa „MIXER”

Czytać będą: Dorota Abbe-Kuźmińska, Ewelina Dubczyk, Gabrysia Frycz, Daniela Popławska, Marysia Rybarczyk, Marta Szumieł, Paweł Binkowski, Radek Elis, Grzegorz Gołaszewski, Janusz Grenda, Michał Kocurek, Mirek Kropek Kropielnicki, Andrzej Alf Lajborek, Mateusz Ławrynowicz, Czarek Łukaszewicz, Olo Machalica, Łukasz Sinatra Mazurek, Bartek Nowicki i Mariusz Zaniewski.

 

Film „Dyskretny urok burżuazji”

Czas trwania: 1 godz. 45 min.;

Gatunek: Dramat, Komedia;

Premiera: 15 września 1972;

Produkcja: Francja, Hiszpania, Włochy;

Reżyseria: Luis Buñuel;

Scenariusz: Luis Buñuel, Jean-Claude Carrière.

Opis: Ambasador południowoamerykańskiego państwa – Miranda – przybywa ze swoimi francuskimi przyjaciółmi na obiad do państwa Senechal. Łączy ich wspólny interes – przemycają narkotyki w przesyłkach dyplomatycznych. W międzyczasie okazuje się jednak, że obiad nie może się odbyć, gdyż pana domu nie ma – goście po prostu przybyli o jeden dzień za wcześnie i zastali tylko panią Senechal. Udają się więc wraz z nią do restauracji.

 

Marcin Liber

Tegoroczny laureat „Lauru Konrada” – polskiego reżyserskiego „Oscara” dla młodego twórcy. Jest jednym z założycieli niezależnego poznańskiego teatru „Usta Usta”. Jako aktor, Marcin Liber wywodzi się z poznańskiego Teatru „Biuro Podróży”, choć współpracował również z tamtejszym Teatrem „Ósmego Dnia”. W 2000 roku Marcin Liber zrealizował pierwsze samodzielne przedstawienie Teatru „Usta Usta” – „A”. Spektakl inspirowany był „Trylogią Nowojorską” Paula Austeria, a jest to swoisty kryminał. Marcin Liber przeniósł go na deski teatru i zaserwował swoim widzom dobrze skonstruowaną intrygę oraz pełne czarnego humoru i klimatu amerykańskiego wielkiego miasta obrazy, które w swoim najgłębszym wymiarze odnoszą się do problemu rozpadu postmodernistycznej tożsamości.

Późniejsze zainteresowania twórcze Marcina Libera kierują się w stronę nowych mediów, technik audiowizualnych, a także elementów teatru tańca, które zostają wplecione do jego spektaklii. Artysta sięga też do estetyki wideoklipu, w którym dominują szybko zmontowane, gwałtowanie zmieniające się, agresywne obrazy. Najnowsza jego twórczość gatunkowo zwraca się w stronę zainteresowania monodramem, którego coraz to nowe możliwości i bardziej zaskakujące oblicza odkrywa przed widzami. Spektakle Marcina Libera budzą emocje i wywołują dwuznaczne dyskusje. Ta dwukierunkowość odbioru to naturalny efekt dwuznaczności, którą wplata on w swoje spektakle, w których w ramach jednego widowiska mamy do czynienia z poruszającym pięknem i budzącą obrzydzenie brzydotą.

 

Uwaga:

Zdærzenie, które w sumie trwa prawie 2 godziny, będzie można zobaczyć o tej samej godzinie również w dwa kolejne dni, czyli 19 i 20 maja 2012.

 

Bilety:

Normalny – 40 zł i ulgowy – 30 zł.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× 9 = pięćdziesiąt cztery

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 813 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony