Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek

Corocznie 8. maja w Polsce obchodzony jest Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek, który rozpoczyna ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji biblioteki w ramach tzw. dni otwartych przygotowały wiele wystaw, konkursów czytelniczych, a także abolicję dla niesolidnych czytelników, którzy teraz mogą oddać przetrzymane książki bez płacenia kary.

Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek ustanowiono w 1985 roku dzięki inicjatywie wrocławskiego Okręgowego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Święto jest okazją do przedstawienia dokonań i zawodowych osiągnięć bibliotekarzy oraz roli bibliotek w budowaniu dziedzictwa kulturowego. Dzień Bibliotekarzy ma służyć popularyzacji czytelnictwa i bibliotek jako miejsc magicznych, otwartych dla każdego, umożliwiających spotkania i dyskusje.

Przy okazji święta można zadać pytanie, czy w czasach Internetu i książek elektronicznych biblioteka to przeżytek? Czy ktoś w ogóle jeszcze tam zagląda? Okazuje się, że do bibliotek chodzą głównie studenci i uczniowie. Najczęściej wypożyczają podręczniki, pomoce naukowe i lektury. W ofercie blibliotek przybywa coraz więcej mediów cyfrowych: e-booków, audiobooków i filmów, oferowany jest także dostęp do Internetu. Poza tym biblioteka jest dla młodych ludzi często miejscem wspólnej nauki. W sumie czytelnicy do 24. roku życia stanowią 60% spośród wszystkich korzystających z bibliotek. Dla porównania, osoby powyżej 60. roku życia to tylko około 8% „klientów” bibliotek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


5 − = dwa

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 808 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony