Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Bogna Ziembicka „Droga do Różan” – recenzja

Bogna Ziembicka „Droga do Różan” – recenzja

Istnieją książki po prostu inne, odmienne od tego co zwykliśmy czytać na co dzień. Złe, dobre nie mnie to oceniać, gdyż trudno je jednoznacznie sklasyfikować.

Wciągająca powieść, wartka akcja, a po przeczytaniu pozostaje niedosyt opowiedzianej czytelnikowi historii, to właśnie jedna z tego gatunku książek.

Główną bohaterką „Drogi do Różan” jest Zosia Borucka, córka właściciela Różan, małego dworku czy majątku pod Krakowem, zakochana bez pamięci w Krzysztofie, znajomym rodziny, z którym łączy ją namiętny romans z przeszłości i niewyjaśnione sprawy. Jej historia to opowieść o wielkiej miłości do swojego ukochanego miejsca na ziemi i o równie wielkim niespełnionym uczuciu do niewłaściwego mężczyzny.

Zosia jest nietypową bohaterką to prawie trzydziestoletnia kobieta, przedstawiona jako niewinna (pomimo wcześniejszych związków) panienka, mieszkająca z ojcem i starą nianią, która nadal się nią opiekuje, zaślepiona uczuciem do jednego mężczyzny, a jednocześnie z ochotą przyjmująca zaloty innego. Zosia ma w życiu sporo szczęścia, ma wielu przyjaciół, absorbującą pracę, a poza tym jest atrakcyjna i towarzyska. W tym momencie na myśl przychodzą mi te miliony kobiet tak podobne do Zosi, nie potrafiące przestać kochać mężczyzn mimo, iż często okazują się oni draniami i czekające na swojego księcia z bajki…

Równolegle ze współczesną historią beznadziejnej miłości Zosi, autorka snuje drugoplanową opowieść o niani dziewczyny, pani Zuzannie, której młodość przypadła na lata międzywojenne, i która została opiekunką ojca Zosi, Stanisława. Zuzanna to postać o wiele bardziej intrygująca od Zosi, jej młodość spędzona w przyklasztornej szkole, zawiłe życie rodzinne, nieodwzajemniona miłość i oblicze wojny – fascynują bardziej niż losy głównej bohaterki.

„Droga do Różan” to historie pełne nieudanych, niedokończonych odcinków, zbiegów okoliczności i zwykłych momentów, które splatają się w barwnie i ze smakiem opowiedzianą historię.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


3 + sześć =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 103 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony