Wernisażowy piątek w „Arsenale”
11 maja 2012, o godz. 18.00 w poznańskiej Galerii Arsenał odbywać się będą wernisaże Liwii Sztyc i „Muzeum Sztuki Zdeponowanej” Roberta Kuśmirowskiego. Obie te wystawy odwiedzić będzie można aż do 3 czerwca 2012. Tego dnia – 11 maja 2012 – oglądać będzie można także rzeźby Jacka Jagielskiego na wernisażu wystawy zatytułowanej: „Anamorfoza”, ale to tylko do 27 maja 2012.
Liwia Sztyc to młoda i utalentowana artystka z Lublina. Urodziła się w roku 1983 i jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, kierunku Grafika. W swojej twórczości wnikliwie bada różnorodne kody estetyczne współczesnej ikonosfery, nie wyłączając z nich wizualnych reprezentacji roszczących sobie miano sztuk plastycznych. Ujawnia tkwiące w nich absurdy przez poddanie ich wszelkim przetworzeniom i transformacjom. Jednocześnie sprawia, że zastanawiamy się nad sposobami ich dystrybucji, szczególnie w obszarze ich tzw. obiegu instytucjonalnego. Instalacja zaprezentowana w Arsenale jest pierwszą indywidualną wystawą młodej artystki i wykorzystuje przede wszystkim właściwości architektoniczne przestrzeni. Podejmuje także swoistą grę z widzem, umiejętnie zaburzając tradycyjne schematy relacji, takich jak: przestrzeń–instytucja, widz–dzieło-sztuki, artysta–instytucja czy widz-artysta.
Robert Kuśmirowski i jego „Muzeum Sztuki Zdeponowanej” to dość kontrowersyjny sposób na archiwizację sztuki współczesnej. Artysta gromadzi dzieła sztuki twórców – tych znanych i mniej znanych – by poddać je w dalszej kolejności zniszczeniu i finalnie spaleniu, przy czym, oczywiście, wcześniej skrupulatnie je opisuje. Złożone do urn, prezentowane są publiczności w specjalnie do tego przygotowanych gablotach. Celem Roberta Kuśmirowskiego jest, jak sam to określa: prowadzenie usług publicznych na rzecz sztuki, polegające na uruchomieniu kompleksowego recyclingu w zakresie likwidacji i komasowania sztuki z prac niechcianych i nikomu niepotrzebnych. „Muzeum Sztuki Zdeponowanej” powstało w roku 2010 i jego pierwsza odsłona miała miejsce w Neapolu, w Fundacji Morra Greco. Spalono wówczas 12 pierwszych zdeponowanych dzieł, w tym również autorstwa samego artysty. Artysta nieustannie powiększa swoją „kolekcję”, sukcesywnie prezentując swoje zbiory szerokiej widowni.
Uwaga:
Wszyscy artyści, kolekcjonerzy i oraz inne osoby, które mają w swoim posiadaniu niechciane, niewygodne i niepotrzebne im dzieła sztuki proszeni są o ich przekazanie do „Muzeum Sztuki Zdeponowanej”. W tym celu proszeni oni są o pisanie na adres: anna.czaban@arsenal.art.pl.
Jacek Jagielski to artysta urodzony w 1956r. W latach 1979 – 1984 studiował w PWSSP w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem z zakresu rzeźby i rysunku. Obecnie prowadzi 7. Pracownię Rzeźby na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych oraz na Wydziale Edukacji Artystycznej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Mieszka w Poznaniu, wystawia w kraju i za granicą.