Jestes tutaj: Home » TEATR » Recenzje » „Zagraj to jeszcze raz, Sam” w Teatrze Nowym w Poznaniu

„Zagraj to jeszcze raz, Sam” w Teatrze Nowym w Poznaniu

Niedawno miałem niebywałą przyjemność obejrzeć spektakl pt „Zagraj to jeszcze raz, Sam” w Teatrze Nowym w Poznaniu. Miałem szczęście, ponieważ dzień później odbyło się zielone przedstawienie i sztuka po 557 przedstawieniach zniknęła ze sceny Teatru Nowego. 

Autorem tej sztuki jest mistrz intelektualnej komedii oraz jeden z najwybitniejszych reżyserów wszechczasów Woody Allen.

Główny bohater spektaklu Allan Felix to znerwicowany krytyk filmowy, dobiegający trzydziestki, niedawno się rozwiódł i desperacko poszukuje wyidealizowanej przez siebie romantycznej miłości. Próbuje mu w tym pomóc jego najlepszy przyjaciel Dick oraz jego żona Linda. Złośliwość losu sprawiła jednak, że Allan wdaje się właśnie w romans z Lindą. Allanowi towarzyszy też duch jego filmowego idola humphreya Bogarta. Końcową sceną tej sztuki jest parodia zakończenia „Casablanci”, a jej tytuł to nic innego jak cytat z tego wspaniałego filmu. Zresztą przez tę sztukę Woody Allen oddaje hołd temu filmowi

Jak w większości dzieł Woody’ego Allena, tak i w tej sztuce absurdalny oraz niezwykle inteligentny,  typowy zresztą dla Allena humor łączy się z satyrą, często gorzką, ale zawsze trafną.

Reżyserem tego spektaklu był Eugeniusz Korin, a w role Allana Felixa wcielił się Mirosław Kropielnicki. Moim zdaniem aktorzy bardzo dobrze wywiązali się ze swoich ról i byli w nich autentyczni, było widać że nie odgrywają tych postaci, tylko są nimi na scenie. Żałuje, że „Zagraj to jeszcze raz, Sam” znika ze sceny, ale mam nadzieje że zastąpi je inne niezwykle ciekawe przedstawienie, które jako entuzjasta teatru chętnie obejrzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


sześć − 3 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 163 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony