Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Jak dobrze zachować się z Czechem „na piwie”?

Jak dobrze zachować się z Czechem „na piwie”?

Wybierając się w podróż do innego kraju, musimy pamiętać o tym, że jednym z ważnych zaleceń savoir-vivre’u jest nakaz przestrzegania zasad obyczajowych kraju, w którym gościmy, i zachowań według wskazań obowiązującej tam etykiety.

Bardzo ciekawym państwem są Czechy. Ten malowniczy kraj bez dostępu do morze charakteryzuje się ciekawą etykietą, tzw. „kulturą stołu”.

Kultura stołu, odzwierciedlająca formy i sposoby zachowań związanych z jedzeniem i piciem, jest jedną z bardziej rzucających się w oczy i najczęściej doświadczanych różnic między Polakami i Czechami. Czeska kuchnia, nawet jako produkt turystyczny, oferuje nie tylko popularne knedlíky czy smazˇený sýr, a z napojów procentowych samo piwo. Wybierając się z Czechem do klubu czy pubu powinniśmy pamiętać, że choć piwo to ich narodowy trunek mieszkańcy są bardzo skrupulatni dokładnie wyliczają, ile kto powinien zapłacić.

Ciekawa jest jednak kwestia napiwków w tym kraju, gdyż jeśli nie zostawimy napiwku, kelner, taksówkarz czy barman może się o niego upomnieć. Czechy naturalnie słyną z piwa. O tym jak bardzo poważnie Czesi traktują swoje piwne receptury może świadczyć fakt, że tyski browar musiał się sporo namęczyć, by zyskać pozwolenia do wytwarzania Pilsner Urquell w Polsce. Receptura tego wzorowego piwa dolnej fermentacji pochodzi z połowy XIX wieku. Jak twierdzą piwosze najlepsze czeskie piwa pochodzą z okolic Pilzna i Czeskich Budziejowic. Czechy są ojczyzną tak znanych piw jak: Kozel, Budweiser, Staropramen czy Radegast. Czeskie piwa słyną na całym świecie ze swojej niepowtarzalnej goryczki i są niezbędnym elementem dobrego czeskiego obiadu.

One comment on “Jak dobrze zachować się z Czechem „na piwie”?

  1. Ewelina on said:

    Paulina – dobry materiał na tekst, warto mówić o kulturze i obyczajach innych krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


5 × cztery =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 277 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony