Jestes tutaj: Home » SPORT » Rozsądne bieganie – Polska Biega 18-20 maja

Rozsądne bieganie – Polska Biega 18-20 maja

Według badań zbyt szybko, z objawami silnego zmęczenia biega co drugi początkujący. Chodzi o to, aby w trakcie treningu wytrzymałościowego pozostawać w równowadze funkcjonalnej, tzn. nie doprowadzać organizmu do ciężkiego zmęczenia.

Szczególnie gdy zaczynamy biegać nie możemy biegać do utraty tchu. Od prawie stu lat trwa wśród fizjologów spór o to co decyduje o kondycji fizycznej człowieka- czy jest to jakość mięśni, czy wydolność układu krążenia. Niewątpliwie mięśnie są bardzo ważne, lecz kluczowe dla maksymalnej konsumpcji tlenu przez organizm jest układ krążenia, a szczególnie ilość krwi, jaką serce może przepompować w ciągu minuty. U najlepszych sportowców jest to nawet 40 litrów na minutę, u przeciętnego zdrowego człowieka 15-20 litrów na minutę. A jeśli serce pompuje 10 litrów na minutę to o biegach długodystansowych można zapomnieć. Paradoksalnie jeśli ćwiczymy zbyt ciężko wydolność organizmu zamiast rosnąć spada. Zbyt intensywnym treningiem przyspieszamy proces starzenia się organizmu. Po dwóch – trzech latach zaczyna też szwankować zdrowie, zużywają się stawy, a mięśnie i ścięgna ulegają urazom, może pojawić się nadciśnienie tętnicze. Rozgrzewka jest szczególnie ważna w sprincie, bo rozgrzane mięśnie( ich temperatura wzrasta wtedy o 3-4 stopnie) generują więcej mocy, niż „mięśnie chłodne”. W biegu dłuższym znaczenie rozgrzewki jest mniejsze, ale to nie oznacza, że można całkowicie z niej rezygnować. Kilka minut truchtu i ćwiczeń rozciągających zakończonych przebieżkami wystarczy. Ważna jest też jakość mięśni-lepiej z długimi dystansami radzi sobie zawodnik, w którego mięśniach jest więcej włókien wolnokurczących się, odpornych na zmęczenie. Najlepiej, aby w mięśniach kończyn dolnych było ich 80-90 procent. Włókna szybkokurczące choć mogą być pomocne na finiszu- to szybko się męczą. Zwolennicy biegania będą mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności długodystansowe i zwiększyć tężyznę fizyczną podczas Akcji Polka Biega 18-20 maja, która swym zakresem obejmie całą Polskę.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


9 − = jeden

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 808 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony