Jestes tutaj: Home » FILM » Film „Misja Londyn”

Film „Misja Londyn”

W poznańskim kinie Muza w poniedziałek  7 maja 2012, o godz. 18.00 w ramach Dni Kultury Bułgarskiej odbędzie się seans specjalny drugiej edycji „Balkan Film Fest”, na którym będzie można zobaczyć film na podstawie powieści Aleka Popowa „Misja Londyn”. Po seansie odbędzie się ponadto spotkanie z tym pisarzem.

Film:

„Misja Londyn” / „Mисия Лондон”
Reż. Dymityr Mitowski, Bułgaria 2010, 104’
Scenariusz: Dymitr Mitowski i Deljana Manewa

Książka:

Ambasador Waradyn Dymitrow (Julian Wergow) znalazł się w Londynie dzięki protekcji bułgarskiej pierwszej damy. Ta, zawładnięta pomysłem przyjęcia w progach bułgarskiej placówki dyplomatycznej Jej Królewskiej Wysokości Elżbiety II, zrzuca ciężar zadania na nowego ambasadora. Znerwicowany, działający zawsze pod presją Waradyn Dymitrow, domaga się od swoich podwładnych porządku. Bardzo trudno jest jednak zmienić ludzi. Podwładni sabotują więc jego działania. Akcja rozgrywa się na kilku równoległych planach w kilku perspektywach. Najważniejsze są punkty widzenia Dymitrowa i Katii – atrakcyjnej pokojówki

Alek Popow urodził się w roku 1966 i jest jednym z najciekawszych bułgarskich pisarzy średniego pokolenia. Jest też absolwentem bułgarystyki na Uniwersytecie Sofijskim i naczelnym redaktorem czasopisma „Родна реч”, a także rzecznikiem bułgarskiego PEN Klubu i dyrektorem Domu Książki dla Dzieci. To autor wielu powieści, np.: „Psy spadają”, „Misja Londyn”; opowiadań i esejów, np.: „Телесни плевели”, „Митология на прехода”, „Droga do Syrakuzy”, „Другата смърт”; sztuk radiowych, np.: „Месарят от червената долина”, „Буба лази” czy „Мазето”. Alek Popow jest też laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym m.in. tej czasopisma „Clouds”, w którym opublikowano przełożoną na język angielski powieść „Misja Londyn”.

Idąc własną droga pisarską pisarz ten poszukuje nowych rozwiązań odzwierciedlających chaos współczesnej codzienności, tkwiąc w tym samym czasie głęboko w tradycji literackiej. Jako doskonały obserwator otaczającej nas rzeczywistości łączy w swojej twórczości elementy realizmu, fantastyki, parodii i groteski.

Bilety (na film): 12 zł, a dla studentów Instytutu Filologii Słowiańskiej UAM 10 zł.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


8 − cztery =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 139 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony