Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » 1 Maja – Święto Pracy

1 Maja – Święto Pracy

Święto Pracy zostało wprowadzone w Stanach w 1889 r. przez II Międzynarodówkę dla upamiętnienia wydarzeń dotyczących wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

Standardem w tamtych czasach był 12-godzinny dzień pracy, niskie płace, fatalne warunki pracy. Ideą wprowadzenia Święta Pracy była walka o pracę zgodną z godnością i poszanowaniem Praw Człowieka. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce już w 1890 roku i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców współorganizowane min. przez działaczy Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat. W latach 1945-1989 obchodom 1 maja towarzyszyła bogata oprawa propagandowa. Uczestnictwo w pochodach było masowe i istniała duża presja na uczestnictwo w Zakładach pracy i Szkołach. Prezentowano na nich dokonania krajowej produkcji i hasła o treści politycznej, podejmowano też zobowiązania. Uroczystościom przewodniczyły centralne władze partyjne i państwowe w Warszawie oraz lokalne w innych miastach kraju.
Od roku 1983 nielegalne demonstracje organizowała min. NSSZ Solidarnosć. Dziś ranga Święta się bezsprzecznie zmieniła, aczkolwiek pochody są organizowane spontanicznie i oddolnie. Skupiają się na walce o prawa pracowników, ofiar zwolnień grupowych, bezrobotnych, wykluczonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


trzy − 2 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 084 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony