1 Maja – Święto Pracy
Święto Pracy zostało wprowadzone w Stanach w 1889 r. przez II Międzynarodówkę dla upamiętnienia wydarzeń dotyczących wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
Standardem w tamtych czasach był 12-godzinny dzień pracy, niskie płace, fatalne warunki pracy. Ideą wprowadzenia Święta Pracy była walka o pracę zgodną z godnością i poszanowaniem Praw Człowieka. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce już w 1890 roku i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców współorganizowane min. przez działaczy Socjalno-Rewolucyjnej Partii Proletariat. W latach 1945-1989 obchodom 1 maja towarzyszyła bogata oprawa propagandowa. Uczestnictwo w pochodach było masowe i istniała duża presja na uczestnictwo w Zakładach pracy i Szkołach. Prezentowano na nich dokonania krajowej produkcji i hasła o treści politycznej, podejmowano też zobowiązania. Uroczystościom przewodniczyły centralne władze partyjne i państwowe w Warszawie oraz lokalne w innych miastach kraju.
Od roku 1983 nielegalne demonstracje organizowała min. NSSZ Solidarnosć. Dziś ranga Święta się bezsprzecznie zmieniła, aczkolwiek pochody są organizowane spontanicznie i oddolnie. Skupiają się na walce o prawa pracowników, ofiar zwolnień grupowych, bezrobotnych, wykluczonych.