Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Przyjaźń ma różne oblicza

Przyjaźń ma różne oblicza

Nie ma prostej recepty na przyjaźń, czasem ludzie przyjaźnią się pomimo różnic charakteru i odmiennych ideologii…

„Mój przyjaciel prawnik z Kalifornii, jak co roku w lecie złożył nam niedawno wizytę. Podróżował z dwiema osiemnastoletnimi córkami bliźniaczkami i małym boa dusicielem. Anemicznym mikrobusem VM, opatrzonym z boku napisem „POKÓJ, MIŁOŚĆ, ŚWIATŁO”.

W środku bus wyglądał jak dekoracja do Alicji w krainie czarów. Mój przyjaciel ma czterdzieści siedem lat, żonę, czworo dzieci, dom na wzgórzu pod Berkeley, pracę w mieście w poważnej firmie…słowem, katastrofa.
Utrzymuję z nim kontakt, ponieważ on zawsze wyprzedza nasze czasy. Interesował się wszystkim, naprawdę WSZYSTKIM. Socjologicznymi eksperymentami w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych w amerykańskiej kulturze, prawami obywatelskimi, Wietnamem, wegetarianizmem, filozofią zen, masażem, LSD, chiromancją, dziesięcioma odmianami jogi, psychoanalizą, nudyzmem, kryształami, tyloma ruchami religijnymi, że trudno wyliczyć, i witaminami. Posiada wszelkiego rodzaju wyposażenia: miksery, fajki, młynki, rowery, dresy do joggingu, maści i Bóg wie co.

Tego roku był po prostu załamany i powiedział mi:

To wszystko niewarte jest funta kłaków. Nasze zmysły nam kłamią, prezydent nam kłamie, im więcej szukamy, tym mniej znajdujemy, im więcej się staramy, tym gorsze mamy wyniki. Ignorancja jest błogosławieństwem. Należy po prostu BYĆ człowiekiem. Nie myśl, nic nie rób, tylko BĄDŹ. Świat się zbliża do KOŃCA!

W przeddzień wyjazdu skoczył w ubraniu z pomostu na jeziorze do wody, aby ratować tonące dziecko. Wyznał mi też, że przyjechał do naszego miasta na zjazd Narodowego Stowarzyszenia Prawników, ponieważ jest członkiem komitetu sprawiedliwości społecznej tej organizacji.

Jeśli to wszystko niewarte jest funta kłaków i wszędzie panoszy się kłamstwo, a ignorancja jest błogosławieństwem, to jak możesz…? – spytałem.
– No, wiesz – odparł – przecież ja się mogę mylić.
W naszych czasach resztki rozsądku wszędzie się walają. Jednak sceptycyzm i realizm to nie to samo co pesymizm i cynizm. Mówię o tym dlatego, że w latach osiemdziesiątych dobrą nalepką na zderzak byłoby hasło: „Ja się mogę mylić” „

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem − 5 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 087 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony