Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Prognozy pogody będą dokładniejsze

Prognozy pogody będą dokładniejsze

Trwają prace nad wdrożeniem w Europie nowego systemu meteorologicznego o nazwie INCA-CE. Przedsięwzięcie finansowane jest z środków Unii Europejskiej. System ma być uruchomiony w październiku przyszłego roku.

INCA-CE to najdoskonalszy z istniejących systemów przewidywania pogody. Został opracowany przez zespół synoptyków z Austrii. Już teraz jest tam wykorzystywany m.in. przez drogowców, którzy dzięki niemu z wyprzedzeniem wiedzą, w które rejony będzie trzeba wysłać pługi śnieżne. Pozwala bardzo precyzyjnie przewidzieć zjawiska atmosferyczne takie jak opady czy wichury na kilka godzin do przodu.

System gromadzi, a następnie poddaje analizie dane dotyczące opadów napływające z całego kraju co 10 minut. W ten sposób powstaje prognoza, która obowiązuje przez dwie godziny. Współpraca przy opracowywaniu danych z szesnastoma instytutami meteorologicznymi z całej Europy zwiększa dokładność i precyzję prognozy. Uzyskane w ten sposób dane będą pomocne dla służb hydrologicznych i sztabów kryzysowych, które dzięki temu będą mogły znacznie szybciej podjąć działania zapobiegające podtopieniom, choćby przez wzmocnienie i podniesienie wałów.

Informacje napływające z Czech i Słowacji pozwolą na lepsze przewidywanie pogody oddzielnie dla każdej tatrzańskiej doliny. System pozwoli także na wcześniejsze powiadomienie mieszkańców o zbliżających się kataklizmach, takich jak powódź.

Unia Europejska przekazała na realizację przedsięwzięcia ponad 3 mln euro, z czego Polska otrzymała prawie 500 tys. euro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× 7 = czternaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 166 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony