Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » GUS oszacował straty po mroźnej zimie

GUS oszacował straty po mroźnej zimie

W wyniku mroźnej tegorocznej zimy w pierwszym kwartale br. rolnicy stracili prawie 30 procent upraw zbóż. To znacznie gorzej niż w 2011 r. Przełoży się to na wyższe ceny żywności.

Główną przyczyną szkód w uprawach były silne mrozy, duże wahania temperatury powietrza i wysuszające wiatry oraz zastoiska wody na przedwiośniu. Największe straty po zimie odnotowano w Kujawsko-Pomorskiem (65 procent) oraz w Lubelskiem i Lubuskiem (60 procent). Najlepsza sytuacja jest na Warmii i Mazurach, w Małopolsce oraz na Podlasiu, gdzie uprawy zostały niemal nienaruszone.

Mrozy zniszczyły uprawy zbóż na polach o powierzchni 1,4 mln hektarów. Przykładowo w województwie lubelskim wymarzła połowa upraw pszenicy i 40 proc. upraw rzepaku. Największe straty ponieśli rolnicy w zachodniej części województwa, lepiej uprawy przezimowały na wschodzie, gdzie spadło nieco śniegu.

Z analizy danych wynika, że w tym roku ceny zbóż wzrosną nawet o kilkadziesiąt procent. Spustoszenia dotyczą zwłaszcza rzepaku, a to oznacza, że tłuszcze będą droższe. Według szacunków, cena oleju wzrośnie o około 6 procent.
Podrożeje także mięso, bo ze zbóż robi się paszę dla zwierząt. W tym przypadku ekonomiści mówią o 10-procentowych podwyżkach.

Zimę zniszczyła także plantacje owocowe. Sadownicy mówią o 30 procentach drzewek zniszczonych przez niskie temperatury.
Truskawek w tym sezonie będzie mniej i będą jeszcze droższe, niż w poprzednich latach. Średnia cena w sezonie może wynieść nawet 10 zł za kilogram. To o połowę więcej, niż rok temu. Praktycznie bez strat zimę przetrwały uprawy jabłek, gruszek i śliwek. Sadownicy zapowiadają, że mniejsze będę zbiory czereśni, morel i brzoskwini. Już teraz widać, że część drzewek wymarzła, jednak na ostateczną ocenę trzeba będzie poczekać do końca maja.

Minister rolnictwa zapewniał, że niższe zbiory nie powinny przełożyć się na wyższe ceny w sklepach. Na razie wzrost cen żywności w kwietniu w porównaniu do ubiegłego roku wyniósł 4 procent.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


9 + dziewięć =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 278 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony