Jestes tutaj: Home » LITERATURA » Pamiętnik siostry czarodzieja – wspomnienia Ireny Tuwim

Pamiętnik siostry czarodzieja – wspomnienia Ireny Tuwim

„Łódzkie pory roku” to moje pierwsze „dorosłe” spotkanie z Ireną Tuwim. Autorka niezapomnianych książek dziecięcych przenosi nas na kartach tej niewielkiej, niewiele ponad stu-stronicowej książeczki, do krainy własnego dzieciństwa spędzonego w mieszkaniu na ulicy Andrzeja w „zakopconej fabrycznej” Łodzi początku XX wieku ub. stulecia. To Łódź Reymonta widziana oczyma dziecka, miasto fabrykantów i Żydów, wróżących Cyganek, arystokratów, ubogich urzędników i służących.

„Łódzkie pory roku” to pełna magicznego liryzmu i pogodnego humoru opowieść o rodzicach i bracie, który w oczach małej dziewczynki jawił się jako wielki czarodziej i alchemik, późniejszym wielkim poecie Julianie Tuwimie. We wspomnieniach Autorki pojawia się również budząca paniczny strach sadystyczna służąca Mania, która pod nieobecność rodziców zamykała małą Irenę w ciemnej komórce i raczyła ją strasznymi historiami o mordercach. Inną ważną postacią dzieciństwa pani Ireny jest Antosia, służąca obdarzona niezwykłym talentem gawędziarskim i parodystycznym.

Sugestywne obrazy malowane słowami przez Autorkę sprawiają, że z łatwością można przenieść się do jej krainy dzieciństwa, pełnej strachów i drobnych radości dziecięcych. Ta lektura jest doprawdy ogromną przyjemnością, przywodzącą na myśl prozę poetycką wielkiego Bruno Schulza. Tak piękną polszczyzną nikt już dziś nie pisze ani nie mówi.

Irena Tuwim mimo że w kanonie literackim pozostaje w cieniu brata, jej wkład do polskiej literatury – głównie jako autorki książek dla dzieci i tłumaczki – jest nieoceniony. To ona właśnie tłumaczyła m.in. „Kubusia Puchatka”, to jej dziełem są kultowe dziś powiedzonka pochodzące z tej najpiękniejszej lektury dzieciństwa: „małe co nieco”, „to, co tygrysy lubią najbardziej”, „krewni i znajomi królika”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− dwa = 5

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 808 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony