Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Zmarł Jan Suzin

Zmarł Jan Suzin

W nocy z 21 na 22 kwietnia br. po długiej i ciężkiej chorobie w szpitalu w Warszawie zmarł Jan Suzin – obdarzony niezwykłym, charakterystycznym głosem legendarny prezenter telewizyjny. Miał 82 lata.

Telewidzowie, którzy pamiętają czasy PRL, znają Jana Suzina przede wszystkim jako prezentera, konferansjera, lektora programów popularnonaukowych (np. „Sonda”) i filmów fabularnych, zwłaszcza westernów. Występował też w polskich filmach (m.in. „Brunet wieczorową porą”, „Nie lubię poniedziałku”, „Pan Samochodzik i templariusze”, „Tulipan”), głównie grając samego siebie.

Jan (a właściwie Zenon) Suzin ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. Na początku lat 50. był członkiem zespołu projektującego warszawską Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową (MDM). W 1956 roku wspólnie z ojcem (również architektem) przygotował projekt rekonstrukcji i odbudowy warszawskiego Kościoła Garnizonowego przy ul. Długiej.
Architekturę porzucił jednak ostatecznie na rzecz telewizji.

Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczął w połowie lat 50. XX wieku, a zakończył 26 listopada 1996 roku. Był jednym z dwóch pierwszych (obok Eugeniusza Pacha) lektorów TVP, którzy występowali w pierwszych programach polskiej telewizji nadawanych z Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego w Warszawie przy ul. Ratuszowej. Na początku lat 70. był prezenterem Dziennika Telewizyjnego, przez cały czas pracy w TVP był spikerem.

Przez lata tworzył doskonały i świetnie zgrany duet z Edytą Wojtczak, z którą wspólnie przez wiele lat składał noworoczne życzenia telewidzom. Na czterdziestolecie TVP zostali wybrani parą najbardziej lubianych postaci z ekranu.

Suzin, niedościgły wzór dla współczesnych prezenterów, był samoukiem jeśli chodzi o zasady pracy dobrego spikera i lektora. Cechował go profesjonalizm i wewnętrzny spokój, urzekał niskim głosem i doskonałą dykcją. Słynął także z nienagannych manier, znajomości wielu języków obcych oraz zamiłowania do lotnictwa.

W 1992 r. został laureatem przyznanej wtedy po raz pierwszy przez Polską Akademię telewizyjną nagrody Super Wiktora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


1 + = dziesięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 323 214 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony