Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Zmarł Jan Suzin

Zmarł Jan Suzin

W nocy z 21 na 22 kwietnia br. po długiej i ciężkiej chorobie w szpitalu w Warszawie zmarł Jan Suzin – obdarzony niezwykłym, charakterystycznym głosem legendarny prezenter telewizyjny. Miał 82 lata.

Telewidzowie, którzy pamiętają czasy PRL, znają Jana Suzina przede wszystkim jako prezentera, konferansjera, lektora programów popularnonaukowych (np. „Sonda”) i filmów fabularnych, zwłaszcza westernów. Występował też w polskich filmach (m.in. „Brunet wieczorową porą”, „Nie lubię poniedziałku”, „Pan Samochodzik i templariusze”, „Tulipan”), głównie grając samego siebie.

Jan (a właściwie Zenon) Suzin ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej. Na początku lat 50. był członkiem zespołu projektującego warszawską Marszałkowską Dzielnicę Mieszkaniową (MDM). W 1956 roku wspólnie z ojcem (również architektem) przygotował projekt rekonstrukcji i odbudowy warszawskiego Kościoła Garnizonowego przy ul. Długiej.
Architekturę porzucił jednak ostatecznie na rzecz telewizji.

Pracę w Telewizji Polskiej rozpoczął w połowie lat 50. XX wieku, a zakończył 26 listopada 1996 roku. Był jednym z dwóch pierwszych (obok Eugeniusza Pacha) lektorów TVP, którzy występowali w pierwszych programach polskiej telewizji nadawanych z Doświadczalnego Ośrodka Telewizyjnego w Warszawie przy ul. Ratuszowej. Na początku lat 70. był prezenterem Dziennika Telewizyjnego, przez cały czas pracy w TVP był spikerem.

Przez lata tworzył doskonały i świetnie zgrany duet z Edytą Wojtczak, z którą wspólnie przez wiele lat składał noworoczne życzenia telewidzom. Na czterdziestolecie TVP zostali wybrani parą najbardziej lubianych postaci z ekranu.

Suzin, niedościgły wzór dla współczesnych prezenterów, był samoukiem jeśli chodzi o zasady pracy dobrego spikera i lektora. Cechował go profesjonalizm i wewnętrzny spokój, urzekał niskim głosem i doskonałą dykcją. Słynął także z nienagannych manier, znajomości wielu języków obcych oraz zamiłowania do lotnictwa.

W 1992 r. został laureatem przyznanej wtedy po raz pierwszy przez Polską Akademię telewizyjną nagrody Super Wiktora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


cztery + 7 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 208 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony