Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  został  ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO i obchodzony jest corocznie 23 kwietnia. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w 1926 roku w Katalonii z inicjatywy wydawcy Vicente Clavela Andrésa.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to symboliczna data dla literatury światowej. Jest bowiem rocznicą śmierci tytanów światowej literatury: Miguela de Cervantesa, Williama Shakespeare’a i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964  tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. W bieżącym roku już po raz szósty będziemy go obchodzić również w Polsce.

W naszym kraju za organizację święta książki odpowiadają Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców oraz Polska Izba Książki. Tego dnia odbywają się spotkania z pisarzami, seanse głośnego czytania na ulicach, a w księgarniach można spotkać atrakcyjne promocje pod hasłem „rabaty i kwiaty”, m.in. 30 proc. zniżki lub trzy książki w cenie jednej.
Imprezy związane ze świętem książki odbywać się będą przez kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


6 × = trzydzieści

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 208 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony