Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO i obchodzony jest corocznie 23 kwietnia. Jego celem jest promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej prawem autorskim.
Pomysł organizacji święta zrodził się w 1926 roku w Katalonii z inicjatywy wydawcy Vicente Clavela Andrésa. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
23 kwietnia to symboliczna data dla literatury światowej. Jest bowiem rocznicą śmierci tytanów światowej literatury: Miguela de Cervantesa, Williama Shakespeare’a i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. W bieżącym roku już po raz szósty będziemy go obchodzić również w Polsce.
W naszym kraju za organizację święta książki odpowiadają Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców oraz Polska Izba Książki. Tego dnia odbywają się spotkania z pisarzami, seanse głośnego czytania na ulicach, a w księgarniach można spotkać atrakcyjne promocje pod hasłem „rabaty i kwiaty”, m.in. 30 proc. zniżki lub trzy książki w cenie jednej.
Imprezy związane ze świętem książki odbywać się będą przez kilka dni.