Jestes tutaj: Home » FILM » Kino z Francji w Muzie

Kino z Francji w Muzie

Przegląd Nowego Kina Francuskiego będzie odbywał się w ten weekend – od 27 do 29 kwietnia 2012

W w kinie Muza na ul. Święty Marcin 30 (tel 61 852 34 03). W ramach Przeglądu zostaną zaprezentowane najnowsze produkcje kinematografii francuskiej, choć w programie znajduje się także, nagrodzony na Festiwalu w Cannes, film „Poliss” w reżyserii francuskiej aktorki i okazjonalnie reżyserki, Maïwenn. Ukazuje on codzienne życie – to zawodowe i prywatne – francuskich policjantów. Można było go zobaczyć również w czasie pierwszej letniej edycji poznańskiego festiwalu „Transatlantyk” zorganizowanego przez zdobywcę Oscara Jana A. P. Kaczmarka

PROGRAM:

Piątek 27 kwietnia, godz. 18:00

„RZYSTOJNIAKI”

Reżyseria: Riad Sattouf,

Występują: Vincent Lacoste, Anthony Sonigo,

Francja 2009, 90 min.

Film o skomplikowanym życiu nastolatków: Hervé, 14 lat, jest typowym nastolatkiem miotanym burzą hormonów, marzącym, żeby mieć dziewczynę, jednak z zerowym powodzeniem u płci przeciwnej. Tym większe jest jego zaskoczenie kiedy, pewnego dnia, zaczyna go podrywać Aurore, najładniejsza dziewczyna z klasy. W otoczeniu znerwicowanej matki, nieśmiałych lub szpanerskich kolegów, zakompleksionych dziewczyn lub takich, które właśnie uczą się uwodzenia, targany sprzecznymi uczuciami Hervé stara się znaleźć swoje miejsce.

Nagrody: Cezar 2010 za najlepszy debiut filmowy, Nagroda Lumières 2010 za najlepsze debiuty aktorskie (Vincent Lacoste, Anthony Sonigo).

Piątek 27 kwietnia, godz. 19:30

„RODZINA WOLBERGÓW”

Reżyseria: Axelle Ropert,

Występują: François Damiens, Valérie Benguigui,

Francja 2009, 82 min.

Film, po którym wzrasta apetyt na życie: Simon Kolberg to mer małego prowincjonalnego miasteczka, szaleńczo zakochany w swojej żonie, zaborczy ojciec i zbuntowany syn. Potrafi wygłosić błyskotliwy wykład o amerykańskiej muzyce soul, ku najwyższemu zdumieniu uczniów, bez oporów wtrąca się w życie prywatne innych i każe przysiąc swojej 18 letniej córce, że nigdy, przenigdy nie wyprowadzi się z domu rodzinnego. Na jego życiu odciska się piętno dziecka więźnia obozu koncentracyjnego, który sam staje się ojcem. Jego cel to przeżyć ze swoją rodziną i za wszelką cenę trzymać się razem. Obsesja na punkcie rodziny każe jednak Simonowi wystawić swoich bliskich na próbę, aby sprawdzić, czy to co ich łączy jest wystarczająco silne.

Nagrody: nominacja do Złotej Kamery na festiwalu w Cannes w 2009 roku.

Sobota 28 kwietnia, godz. 19:00

„WSZYSTKO CO SIĘ ŚWIECI”

Reżyseria : Géraldine Nakache i Hervé Mimran,

Występują: Virginie Ledoyen, Leïla Bekhti, Géraldine Nakache,

Francja 2010, 100 min.

Historia przyjaźni ze szczerego złota wystawionej na próbę w świecie z cekinów: komu z nas nie zdarzyło się wstydzić nowej fryzury matki, beznadziejnych dowcipów opowiadanych przez ojca czy pluszowej kanapy w salonie? Lila i Ely mieszkają w Puteaux po drugiej stronie mostu, który oddziela je od Paryża. Dzielą się wszystkim jak siostry marząc o lepszym życiu i modnych butach. Przechodząc z jednego kłamstwa w drugie, zrobią wszystko, żeby wejść do świata, do którego nie należą, świata wybrańców i luksusu, w którym wszystko wydaje się możliwe. Ale wszystko co się świeci…

Nagrody: Leïla Bekhti: Cezar za najlepszy debiut w 2012, MyFrenchFilmFestival.com 2011: NagrodaPubliczności.

Sobota 28 kwietnia, godz. 20:45

„POLISS”

Reżyseria: Maïwenn,

Występują : Maïwenn, Joey Starr, Karin Viard, Marina Foïs,

Francja 2010, 127 min.

Hymn na cześć policji, choć policjanci Maïwenn to zwyczajni bohaterowie walczący z największą z możliwych zbrodni – ze złem wyrządzanym dzieciom. Jak już wiemy, jest to opowieść o życiu codziennym policjantów z Brygady Ochrony Nieletnich – są to zatrzymania pedofilów i piętnastoletnich kieszonkowców, ale także przerwy na obiad i rozmowy o problemach w związkach, przesłuchania agresywnych rodziców, zeznania dzieci, ale i solidarność kolegów z pracy i ataki śmiechu w najmniej odpowiednich momentach. To świadomość tego, że najgorsze zło istnieje i życie z tą świadomością. Jak policjantom udaje się pogodzić prywatność z otaczającą ich rzeczywistością? Fred, najbardziej wrażliwy ze wszystkich, z trudem zniesie obecność Melissy (Maïwenn), pani fotograf Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, której zadaniem jest stworzenie reportażu o brygadzie.

Nagrody: Nagroda Jury na Festiwalu w Cannes w 2011, Cezary 2012 – za najlepszy debiut (Naidra Ayadi) i montaż.

Niedziela 29 kwietnia, godz. 18:30

„KTO WYGRA Z LOSEM”

Reżyseria: Léa Fehner,

Występują: Farida Rahouadj, Reda Katem,

Francja, 2009, 120 min.

Film, który każe stawić czoła losowi: Stephane dostaje propozycję, która może odmienić jego życie. Po wyjeździe z Algierii, Zohra stara się dowiedzieć dlaczego jej syn został zamordowany. Laura zakochuje się po raz pierwszy w życiu w młodym przestępcy o wielkim sercu, który właśnie został zatrzymany. Dwie kobiety, jeden mężczyzna, trzy drogi życiowe przecinające się w sali spotkań więzienia w Fleury-Mérogis, miejscu, w którym wszyscy będą musieli podjąć najważniejsze w życiu decyzje.

Nagrody: Festiwal Unifrance 2010 nagroda dziennikarzy zagranicznych.

Niedziela 29 kwietnia, godz. 20:30

„MINISTER”

Reżyseria: Pierre Scheller,

Występują : Olivier Gourmet, Michel Blanc, Zabou Breitman,

Francja 2011, 112 min.

Thriller polityczny rzucający nas na najgłębsze wody władzy: spokojny sen ministra transportu Bertranda Saint-Jean zakłóca w środku nocy telefon. Autokar stoczył się w przepaść. Bertrand Saint-Jean musi jechać na miejsce wypadku. Od tego momentu zaczyna się jego przeprawa ze światem. W natłoku samych pilnych spraw i wbrew sobie będzie musiał przeprowadzić projekt prywatyzacji dworców. Walka o władzę, kryzys ekonomiczny… Wszystko dzieje się w tym samym czasie, rodzi konflikty i pytania: jak wiele ludzie są gotowi poświęcić? Jak długo wytrzymają w państwie, które pożera tych, którzy mu służą?

Nagrody: Cezary 2012 za najlepszy scenariusz i rolę drugoplanową (Michel Blanc), Nagroda FIPRESCI na Festiwalu w Cannes 2011.

Bilety: 18, 15 i 12 zł.

Organizatorami Przeglądu Nowego Kina Francuskiego są: Instytut Francuski w Polsce oraz Gutek Film.

Patronami medialnymi wydarzenia są: KINO, Stopklatka.pl i Radio „Dla Ciebie”,

Partnerem Głównym Przeglądu jest DALKIA.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


− 3 = dwa

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 166 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony