Jestes tutaj: Home » FILM » Sposób na kobiece dolegliwości

Sposób na kobiece dolegliwości

W dzisiejszych czasach wyrażenie „kobieca histeria” kojarzy się głównie z określeniem częstych i nieznośnych zmian nastroju występujących wśród płci żeńskiej. Zjawisko to jest często bagatelizowane i uważane za niewarte większej uwagi. Jednak pod koniec XIX wieku stanowiło ono ważny medyczny problem, nad którego rozwiązaniem głowiło się wielu ówczesnych lekarzy. W końcu jednemu z nich udało się wymyślić odpowiednie „lekarstwo”.

„Histeria – Romantyczna historia wibratora” opowiada o młodym lekarzu – idealiście Mortimerze Granville’u. Po utracie posady w szpitalu, mężczyzna znajduje pracę w gabinecie doktora zajmującego się dolegliwościami kobiecymi. Najbardziej rozpowszechnioną chorobą wśród kobiet jest tajemnicza histeria. Pomimo że żadna z pacjentek jeszcze nie umarła, schorzenie wydaje się być nieuleczalne, ponieważ chorych jest coraz więcej. Dodatkowo każda z pań rozpoczynających leczenie nigdy z niego nie zrezygnowała. Doktor Robert Dalrymple zdradza Mortimerowi tajniki relaksującego masażu, mającego doprowadzić do „parkosyzmów skurczy” i powierza w ręce lekarza wszystkie swoje pacjentki.

Fabuła filmu, której centralnym punktem jest wynalezienie wibratora wydaje się wprost idealnym tematem do stworzenia komedii pełnej niesmacznych żartów z erotycznym podtekstem. Tanyi Wexler udało się jednak wyreżyserować „Histerię…” w bardzo subtelny sposób. Komizm filmu wynika przede wszystkim z charakterów postaci i sytuacji, w których się znajdują. Każda scena zrobiona jest ze smakiem. Momentami niektóre elementy wydają się być aż za bardzo uładzone i pozbawione pikanterii – naturalnie wiążącej się przecież z głównym tematem komedii.

Postaci w produkcji Wexler narysowane są grubą kreską, ale ten zabieg reżyserki dobrze wpisuje się w całą konwencję. Hugh Dancy świetnie zagrał romantycznego, niewinnego lekarza, Sheridan Smith byłą prostytutkę, a Maggie Gyllenhall sufrażystkę walczącą o prawa kobiet. Na pozór wszyscy bohaterowie mogą wydawać się z góry przewidywalni, ale właśnie to pozwala na stworzenie trafnych żartów opartych na komizmie postaci.

„Histeria – romantyczna historia wibratora” to ciekawa propozycja wyróżniająca się na tle powstałych w ostatnich latach komedii romantycznych. Z pewnością spodoba się każdemu, kto lubi angielski humor w lekkim wydaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem × = 48

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 813 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony