XXI Marsz Żywych w Auschwitz-Birkenau
W tym roku 19 kwietnia około 10 tysięcy młodych osób pochodzenia żydowskiego z całego świata odda hołd ofiarom holokaustu, biorąc udział w Marszu Żywych na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
Marsz Żywych jest organizowany od 1988 roku przez izraelskie ministerstwo oświaty na terenie obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Od 1996 Marsz Żywych organizowany jest co roku w Dzień Pamięci Ofiar Zagłady (Jom Haszoa), którego data jest ruchoma. Według kalendarza żydowskiego przypada zawsze 27 dnia miesiąca Nisan – w 2012 roku to 19 kwietnia. Największy Marsz został zorganizowany w 2005 roku, gdy przypadała 60 rocznica wyzwolenia Auschwitz-Birkenau. Wzięło w nim udział około 20 tysięcy osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów.
W tym roku po raz pierwszy w Marszu będą uczestniczyć amerykańscy weterani II wojny światowej, którzy wyzwalali niemieckie obozy koncentracyjne, między innymi Dachau i Mauthausen.
Uczestnicy Marszu przejdą trzykilometrowym szlakiem spod bramy z napisem „Arbeit macht frei” na terenie byłego niemieckiego obozu KL Auschwitz przed pomnik ofiar obozu w byłym KL Auschwitz II – Birkenau, gdzie odbędą się główne uroczystości.
Uczestnictwo w Marszu ma dawać świadectwo pamięci osób pomordowanych przez hitlerowców w trakcie II wojny światowej. Ma być również manifestacją przywiązania do takich wartości jak godność i równość wszystkich ludzi, tolerancja, prawo każdego człowieka do życia w pokoju.
Holokaust stanowił bezprecedensową próbę zagłady całego narodu przy użyciu metod przemysłowych, która nigdy wcześniej i później nie była przeprowadzona w takiej skali. W założeniach miał doprowadzić do ostatecznego celowego rozwiązania kwestii żydowskiej, czyli wymordowania całego narodu.
Szacuje się, że w holokauście zginęło około 6 milionów Żydów, co stanowiło jedną trzecią wszystkich Żydów na świecie. Prawie 5 milionów z nich Niemcy zgładzili na ziemiach polskich okupowanych przez III Rzeszę. Dwa miliony ofiar zagłady to dzieci. Blisko 3 miliony to polscy Żydzi. Holokaust przetrwało 10 procent żydowskiej społeczności w Polsce.