Jestes tutaj: Home » LITERATURA » „Uwikłanie” Zygmunta Miłoszewskiego – recenzja książki.

„Uwikłanie” Zygmunta Miłoszewskiego – recenzja książki.

„Uwikłanie” Zygmunta Miłoszewskiego to pierwsza część historii o warszawskim prokuratorze Teodorze Szackim.

Książka opowiada historię morderstwa zamożnego człowieka Henryka Telaka, zamordowanego podczas psychologicznej terapii ustawień, zwanej także metodą Hellingera.

Prokurator Szacki miał przed sobą wydawałoby się dość banalną i łatwą do rozwiązania sprawę. Mały i zawężony do kilku osób krąg podejrzanych, dobrze znane narzędzie zbrodni, wiadome miejsce i czas, w którym zbrodnia została popełniona, jedyne co trzeba było zrobić to odkryć motyw. Zaskakujące w przebiegu, a zarazem żmudne, poszukiwania motywu i sprawcy zabójstwa doprowadziły Teodora Szackiego do spotkania z ludźmi bez zasad i kręgosłupa moralnego, ludźmi, którzy za wszelką cenę zdecydowani byli strzec tajemnicy niewyjaśnionej i przez wszystkich zapomnianej zbrodni sprzed lat. Elektryzująca fabuła, lekko i przyjemnie napisana książka, ponadto autor dużo miejsca poświęca opisom Warszawy, swoim refleksjom na jej temat, opisom ulic i restauracji. Fascynujące także są krótkie notatki zamieszczanie na wstępie każdego kolejnego dnia, można z nich wywnioskować, że w czasie zabójstwa stolica tętniła życiem.

Główny bohater to 35- letni mężczyzna, moim zdaniem przechodzący kryzys wieku średniego, wypalony zawodowo, zmęczony życiem w wielkim mieście oraz wieloletnim związkiem. Z tego też powodu wdaje się w Roman z dużo młodszą, atrakcyjną dziennikarką, nie bacząc na konsekwencje z tego wynikające.

W mojej opinii książka jest rewelacyjna! Nieprawdą jest, że tylko skandynawscy autorzy potrafią pisać dobre i ciekawe kryminały. Śmiało można powiedzieć, że doczekaliśmy się autora na skalę międzynarodową! Na podstawie książki powstał także film o takim samym tytule, ale na razie nie odważyłam się go obejrzeć, w obawie, że jednak się zawiodę zbyt kiepską ekranizacją.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


pięć × 1 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 208 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony