Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Światowy Dzień Ziemi 2012 pod hasłem dobrej energii

Światowy Dzień Ziemi 2012 pod hasłem dobrej energii

Dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Międzynarodowym Dniem Matki Ziemi. Obchody tegorocznego święta odbywać się będą podczas obchodów Międzynarodowego Roku Zrównoważonej Energii dla Wszystkich Ludzi. W Polsce obchodzony będzie pod hasłem „Dobra energia dla wszystkich”.

Światowy Dzień Ziemi to święto obchodzone w Polsce od 1990 roku. W ramach Światowego Dnia Ziemi corocznie wiosną przeprowadzane są akcje popularyzujące wiedzę o tym, jak dbać o środowisko naturalne. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje. Korzenie Dnia Ziemi wiążą się z obserwacją przesilenia letniego, będącą okazją do wykorzystania sprzyjającej aury, która ma ułatwić zorganizowanie udanych imprez masowych.Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii.

Finał obchodów Światowego Dnia Ziemi w Polsce odbywa się corocznie na warszawskim Polu Mokotowskim i gromadzi tysiące uczestników, dla których idea ochrony środowiska jest bliska. Uczestnikami festynu są głównie rodziny, ale też dzieci i młodzież szkolna. Festyn ma charakter interdyscyplinarny, podczas którego prezentują się samorządowe i rządowe instytucje zajmujące się ochroną środowiska, jednostki Lasów Państwowych, 23 parki narodowe, parki krajobrazowe i wiele organizacji pozarządowych. W programie Dnia Ziemi znajdują się elementy edukacji ekologicznej i prośrodowiskowej, edukacji kulturalnej i wychowania przez sztukę, działań społecznych integrujących organizacje pozarządowe, instytuty, szkoły wyższe, administrację samorządową i rządową na rzecz wspólnej pracy dla mieszkańców Polski, Mazowsza, Warszawy.

A co my, zwykli obywatele, możemy zrobić dla naszej planety? Możliwości jest wiele. Możemy oszczędzać energię poprzez wyłączanie zbędnego oświetlenia i zmianę żarówek na energooszczędne. Możemy oszczędzać wodę poprzez rezygnację z kąpieli w wannie na rzecz prysznica. Możemy do  pracy jeździć rowerem zamiast samochodem, ograniczając tym samym emisję szkodliwych gazów, zwłaszcza dwutlenku węgla. Powinniśmy także rozsądnie korzystać z paliwa zwykłego i zastąpić je ekologicznym. W trakcie zakupów możemy zrezygnować z foliowych torebek i produktów jednorazowego użytku, a  korzystać tylko z ekologicznych toreb i kupować produkty, które nadają się do recyklingu. Możemy także  segregować śmieci i dbać o czystość lasów i parków.
O tym, jak być eko, będzie można dowiedzieć się więcej podczas tegorocznego finału na Polu Mokotowskim 24 czerwca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 4 = jedenaście

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 057 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony