Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Koncerty » Koncert zespołu Jacaras

Koncert zespołu Jacaras

26 kwietnia 2012 w poznańskiej „Auli Nova” Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego o godz. 19.00 odbędzie się  koncert grupy zuchwałych młodzieńców, która śpiewając i hałasując, przemierza nocne ulice miasta. Na koncerty Akademii wstęp jest wolny.

Zespół Jacaras powstał w 2009 roku. Tworzą go studenci i absolwenci wrocławskiego Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego. Kierownikiem zespołu jest prof. Piotr Zaleski, prowadzący klasy gitary tak we wrocławskiej, jak i poznańskiej Akademii Muzycznej. Muzyka zespołu to hiszpańskie tańce okresu baroku, znajdujące się w XVII i XVIII-wiecznych tabulaturach gitarzystów hiszpańskich, opracowane na współczesne instrumentarium. Niektóre z nich odegrały znaczącą rolę w historii muzyki i są znanymi do dzisiaj formami, czyli np.: tarantela, fandango czy wariacyjnie opracowywana przez stulecia folia. Inne przetrwały w społecznościach lokalnych (canario). Wiele natomiast popadło w zupełne zapomnienie (mariona, cumbee). Wspólną cechą wszystkich tych tańców jest ciekawa, różnorodna rytmika, która legła u podstaw tworzącego się w XIX w. flamenco. Rytm podkreślany był ocztwiście użyciem kastanietów, tamburyna, ale również specyficznymi uderzeniami w struny gitary (rasgueado), a nawet w pudło rezonansowe.

Skład zespołu„Jacaras”:

  • Piotr Zaleski – wimple;
  • Fabiana Raban – instrumenty perkusyjne;
  • Łukasz Figiel – gitara basowa;
  • Mateusz Ławniczak – gitara;
  • Łukasz Oleszek – gitara;
  • Martin Złotnicki – gitara.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× cztery = 8

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 209 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony