Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Świat » WOJNA W SUDANIE?

WOJNA W SUDANIE?

  Lotnictwo Sudanu zbombardowało Bentiu, główne miasto granicznej prowincji Unite w Sudanie Południowym.

To pierwszy atak lotniczy na powstałe niedawno państwo, wymierzony w region bogaty w ropę naftową.
Gospodarka Sudanu Południowego zależna jest od produkcji ropy naftowej. Kraj produkuje prawie 500 tys. baryłek dziennie, a z eksportu ropy naftowej pochodzi aż 98 proc. jego PKB.
Większość ropy wydobywanej w Sudanie Południowym trafia na rynek chiński. Obecnie są plany wybudowania rafinerii na terenie państwa, co miałoby umożliwić rozwój gospodarczy i pozwoliło uniezależnić się od przemysłu Sudanu Północnego .
Od momentu uzyskania niepodległości toczą się nieustanne spory z Sudanem Północnym, przez który rurociągami ropa naftowa jest transportowana do portu w Port Sudanie.
Rządy obu krajów nie mogą porozumieć się w sprawie kosztów tranzytu, do tego stopnia że w styczniu 2012 rząd w Dżubie postanowił zatrzymać wydobycie ropy.
Warte podkreślenia, iż ropa może być dostarczana do innych krajów Afryki tylko poprzez port w Sudanie Północnym.
W międzyczasie rząd Sudanu Południowego uzgodnił porozumienie z rządem Kenii w sprawie budowy rurociągu do portu Lamu. Według założeń ropociąg ma zostać zbudowany w ciągu 11 miesięcy.
W ostatnią środę zostały zerwane rozmowy dotyczące granicy rozdzielającej oba Sudańskie Państwa i podziale dochodów z ropy.
Oba państwa rozpoczęły przygotowania do wojny.

 

One comment on “WOJNA W SUDANIE?

  1. „To pierwszy atak lotniczy na powstałe niedawno państwo, wymierzony w region bogaty w ropę naftową.” – bombardowania obszarów przygranicznych przez wojaka północnosudańskie powtarzają się regularnie od momentu uzyskania niepodległości 9 lipca 2011 roku. To nie było pierwsze bombardowanie! Eskalacja konfliktu, o którym trąbi ostatnio cały świat wiązała się m.in. z wcześniejszymi kolejnymi bombardowaniami obszaru Południa, które samo nie posiada lotnictwa ani obrony przeciwlotniczej. Podczas bombardowań przez lotnictwo Północy, o których mowa w artykule bomby spadły m.in. na targowisko w Bentiu oraz kamp ONZ, zabijając łącznie 10 osób.
    Oba państwa nie mają pieniędzy na wojnę…
    Zapraszam na http://www.sudan.info.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


+ 2 = trzy

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 815 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony