Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Ruch obywatelski chce mieć wpływ na kulturę w Krakowie

Ruch obywatelski chce mieć wpływ na kulturę w Krakowie

W niedzielę na Uniwersytecie Ekonomicznym odbyło się spotkanie Obywateli Kultury Krakowa.

Społeczność głównie młodych ludzi zainteresowana sferą kultury w Krakowie chce debatować z samorządem o przyszłości kultury w tym mieście. Impulsem do powstania ruchu Obywateli Kultury był Kongres Kultury Polskiej odbywający się w Krakowie w 2009 r. – Największym jego osiągnięciem było powołanie tego ruchu społecznego.

Niedzielne spotkanie Obywateli Kultury odbyło się w Uniwersytecie Ekonomicznym. Wśród zaproszonych byli m.in. znany publicysta Edwin Bendyk oraz prof. Jerzy Hausner. W swoich przemówieniach podkreślali, że rozwój kultury możliwy będzie tylko wtedy, gdy powstanie dla niej odpowiednia przestrzeń publiczna, przestrzeń dla kreowania i stworzenia możliwości dla nowych inicjatyw i przedsięwzięć. Mówiono także o potrzebie zmian i unowocześnienia wielu ośrodków związanych ze światem kultury.

Podzieleni na kilka grup problemowych (dotyczących m.in. organizacji pozarządowych, instytucji kultury, festiwali, edukacji kulturalnej i działań offowych) członkowie OKK debatowali o tym, co w przygotowywanym dokumencie powinno się znaleźć.

Niezwykłe jest to, że na spotkaniu pojawiło się tak dużo młodych z nieprawdopodobnie pozytywną energią. To ludzie, którym chce się przyglądać wszelkim strategiom i wizjom, rozmawiać o nich. Padło wiele ciekawych propozycji, np. jak w porę rozpoznawać talenty artystów, jak je właściwie wykorzystywać albo jak rozlewać różnorodną działalność kulturalną ze Starego Miasta i Kazimierza na inne dzielnice. Oczywiście w dialogu z ich mieszkańcami, by obecni byli w tych miejscach artyści i kuratorzy, by kluczem kultury odkrywać na nowo pozornie znane miejsca.

Inicjatorów OKK cieszy przede wszystkim, że w ogóle udało się rozpocząć dyskusję.- Myślenie obywatelskie w kulturze jest bardzo ważne. Mamy nadzieję, że ta praca merytoryczna przyniesie dobre rozwiązania. Chodzi o to, żeby o kulturze miasta mogli też współdecydować jego mieszkańcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 − jeden =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 278 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony