Jestes tutaj: Home » SPORT » Oda do sportu

Oda do sportu

Już od czasów starożytnych piękno jako pozytywna właściwość estetyczna wynikająca z należytego zachowania proporcji, harmonii barw, dźwięków, umiaru miało odzwierciedlenie w sporcie.
Pojęcie piękna jest nierozerwalnie związane z pojęciem estetyki, prawdy i dobra.
Mówiąc o pojęciu prawdy należałoby przytoczyć podstawową dewizę sportu, jaką jest fair play.
Od czasów kiedy na czele ruchu olimpijskiego stanął baron de Coubertin, wskrzesiciel i inicjator Igrzysk pod koniec XIX wieku idea olimpizmu stanowiła najwyższy wyraz szlachetności i harmonii .
Piękno sportu jest również kuźnią charakterów, dla wielu uprawiających je osób; stanowi element odporności na przeciwności pojawiające się na arenie sportowej, które później wielu sportowców przekłada na inne aspekty życia.
Wielu z nich później po zakończeniu kariery podkreśla jak wielką rolę sport odegrał w ich życiu.
Mariusz Czerkawski-polski hokeista, który wystąpił w meczu gwiazd NHL w barwach New York Islanders, tak wspomina rolę sportu w jego życiu:
Kiedy przybyłem do Nowego Jorku byłem zdany sam na siebie, nie znałem języka, wszystko było trudne w nowym kraju. Jednak moja motywacja była wielka aby w jak najszybszym czasie posiąść znajomość języka i swobodnie porozumiewać się w szatni z partnerami z drużyny.
Gra w NHL ukształtowała mój charakter, poprzez fakt że odnalazłem się w szatni, gdzie było wielu zawodników z różnych krajów, każdy miał inny charakter, a nie byli to grzeczni chłopcy.
Sport poprzez swoje piękno również wpływa na manifestowanie odrębności narodowej.
Warty przytoczenia jest przykład kraju Basków, gdzie w drużynie Atletico Bilbao występują wyłącznie zawodnicy z tego regionu.
W dzisiejszej erze globalizacji jest to ewenement na skalę światową.
Piękno sportu można dostrzec w działaniach klubu FC Barcelona, która przez wiele lat nie umieszczała logo sponsora na swoich koszulkach, a pieniądze na rozwój klubu pozyskiwała wyłącznie z karnetów kibiców.
W ostatnim czasie ten stan rzeczy uległ zmianie i władze tego klubu umieściły logo sponsora na swoich koszulkach, jednak pozostały wierne tradycjom i na tytularnego sponsora wybrały początkowo Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, a później logo organizacji UNICEF i do dzisiejszego dnia przekazują co roku tej organizacji 2 miliony Euro.
Piękno sportu można było zaobserwować też na wielu imprezach sportowych najwyższej rangi.
Na Igrzyskach olimpijskich w Berlinie istotny był gest niemieckiego zawodnika Ludwika Longa, który pogratulował zwycięstwa Jessiemu Owensowi, ku niezadowoleniu obecnego na trybunach kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera.
Piękno sportu to też jej wymiar estetyczny.
Z całą pewnością warty przytoczenia jest fakt występu Marii Szarapowej na kortach Legii podczas turnieju Warsaw Open w 2009 roku.
Jako obserwator II rundy tych zawodów podczas, których Maria odpadła w ćwierćfinale z Ukrainką Aloną Bondarenko 2:6 2:6 muszę przyznać, iż gwiazda z tej zawodniczki „poraża blaskiem” jeszcze mocniej na żywo niż przed ekranem telewizora.
Oglądając te zawody i grę Sharapovej na korcie odnosiło się wrażenie jakby poruszała się po korcie bez żadnego wysiłku. To było coś więcej niż obserwowanie samego spektaklu w postaci gry w tenisa, liczyła się wartość dodana jaka towarzyszyła obecności tak wielkiej gwiazdy w tym dniu.
Odnosiło się wrażenie jakby pokaz mody, balet, tenis zaistniał w jednym miejscu z taką samą siłą odnoszącą się do tych wszystkich dziedzin.
Piękno sportu można upatrywać również w postawie Lanca Armstronga. Po ciężkiej chorobie zaczął seryjnie wygrywać wyścig Tour de France, czym pokazał wielki hart ducha.
Polacy piękno sportu dostrzegają w postawie Adama Małysza.
Po wielu latach „posuchy” i dalszych miejscach w klasyfikacji generalnej, nastąpił nieoczekiwany przełom i nasz „Polski Orzeł” wygrał turniej Czterech Skoczni i trzy kolejne Kryształowe Kule z rzędu.
Tenis z kolei zawsze czarował mnie swym pięknem podczas gry Samprasa z Agassim, były to niezwykłe pojedynki które na dobre zapadną w pamięci kibiców.
Szczególnie pamiętny był finał Australian Open z 2000 roku,; świetnie w finale dysponowany Sampras, jako ten, który według Agassiego „chodzi po wodzie nie zamaczając w niej stóp”, musiał uznać wyższość Agassiego, który przede wszystkim wiarą w zwycięstwo wywalczył tego dnia cenne trofeum.
Piękno znalazło swoje odzwierciedlenie również w koszykówce w postawie „fruwającego” Jordana i dream teamu Chicago Bulls.
Jako kibic piłki nożnej starałem się dopatrywać piękna również w tej dyscyplinie i z całą pewnością w pierwszym rzędzie należałoby tu wymienić popisy Diego Maratony, Leo Messiego, Cristino Ronaldo, Ronaldiho, Davida Beckhama, Teriego Henri’ego, czy niezwykłe bramki Roberto Carlosa.
Piekno sportu można też dostrzec podczas cyklu zawodów Red Bull.
Na szczegółną uwagę zasługują:
– Red Bull Clif Daving (Skoki do wody z klifów, mostów, budynków, które w ostatnich latach stały się tak popularne, że urosły do rangi międzynarodowej serii zawodów. W ramach serii wystartować mogą tylko najlepsi. Zawodnicy skacząc z wysokości 26 metrów osiągają prędkość nawet do 100 km/h i w ciągu zaledwie trzech sekund wykonują serię ewolucji, salt, śrub i obrotów.)
-Red Bull X-Fighters ( Najlepsi zawodnicy FMX- Free Style Motocross, walczą podczas serii zawodów organizowanych na całym świecie. Triki wykonywane kilka metrów nad powierzchnią ziemi zachwycają ludzi na całym świecie.
– Red Bull Air Race ( Najlepsi piloci z całego świata ścigają się na wysokości około 20 metrów ponad ziemią, mijając „powietrzne bramki” z prędkością blisko 370 km/h, przy przeciążeniach sięgających 10 g. W każdym sezonie bierze udział około 15 pilotów. Każdy z nich walczy o punkty, które pod koniec sezonu tworzą klasyfikację generalną i decydują o przyznaniu tytułu mistrzowskiego).
Sport poprzez swój wymiar wizualny, estetyczny wpływa na dobre samopoczucie ludzi.
Piłkarskie mistrzostwa świata w piłce nożnej według najnowszych badań przeprowadzonych w Stanach, powodują iż ludzie na całym świecie są szczęśliwsi podczas trwania mistrzostw.
Sport łamie też bariery, otwiera bramy do państw rządzonych przez dyktatorów oraz takich gdzie model apartheidu odcisnął swe piętno (mistrzostwa świata w hokeju na Białorusi 2012, mistrzostwa świata Rugby w RPA).
Sport otwiera się również na nowe wyzwania, które mają na celu zapisanie nowej karty w dziejach.
Za przykład może posłużyć przyznanie organizacji mistrzostw Europy 2012- Polsce i Ukrainie oraz mistrzostw świata w piłce nożnej-Katarowi i Rosji.
Sport daje też niezwykłe efekty wizualne, dla oglądających je widzów.
Widok piłki krykietowej wyraźnie skręcającej w bok w locie jest z pewnością niezwykły, zwłaszcza kiedy w pobliżu niej nie widać niczego, co mogłoby ją zepchnąć z toru. Jednak coś takiego istnieje – jest to powietrze.
Po drodze do bramki piłka musi je pokonać i jeśli z jednej strony piłki jego przepływ jest choć trochę inny niż z drugiej, różny jest też wywierany przezeń opór i piłka zbacza z toru.
Szybcy miotacze potrafią stworzyć tę asymetrię, wyrzucając piłkę tak, by jej szew znajdował się nieco z boku, co powoduje turbulentny przepływ powietrza po jednej stronie. Regulamin krykieta dozwala także graczom pluć na jedną stronę piłki i polerować ją. Zabronione jest natomiast uszkadzanie powierzchni piłki, by była szorstka.
Choć jednak podstawowe zasady fizyki są dobrze poznane, drobne szczegóły pozostają wciąż tajemnicą. Nadal gorąco dyskutuje się, dlaczego w wilgotnym powietrzu piłka silniej skręca lub w jaki sposób tacy miotacze jak Wasim Akram i Darren Gough wymuszają „odwrotny skręt”.
Piłkarze, zwłaszcza David Beckham, potrafią uzyskać ten sam efekt, uderzając piłkę nieco z boku, wskutek czego po drodze do bramki obraca się ona wokół swojej osi. Powietrze przepływa szybciej po jednej stronie piłki, poruszając się w tym samym kierunku, w którym następuje obrót, a to daje tak zwany efekt Magnusa, czyli zakrzywienie trajektorii piłki. Robi to niezwykłe wrażenie: obliczenia wskazują, że możliwe jest odsunięcie piłki na 4 metry od jej prostoliniowego toru -co stanowi ponad połowę szerokości bramki i wystarczy, by zbić z tropu świetnego bramkarza.
Sport ciągle się rozwija, zostają wprowadzane nowe technologie w różnych dziedzinach sportu, tak aby widzowie mogli mieć coraz większą przyjemność z oglądania spektakli sportowych i aby był on bardziej sprawiedliwy w swoim wymiarze.
Nowoczesny system elektroniczny „Hawk Eye” jaki został wprowadzony w wielkich imprezach światowego tenisa sprawił, iż widzowie i media zaczęły postrzegać ten sport jako bardziej sprawiedliwy.
Istotne zagrania podczas spektaklu tenisowego nie są już wyłącznie zależne od decyzji sędziego.
Pierwszy raz ów system został wprowadzony przez organizatorów Nasdaq-100 Open w Key Biscane, później w ślady poszli inni i dziś trudno wyobrazić sobie duży turniej bez możliwości challenge’u.
Znamienne są słowa- It will be here to stay jednego z komentatorów po wprowadzeniu systemu „Hawk Eye” po raz pierwszy przez najbardziej konserwatywny turniej świata- Wimbledon.
Dzięki nowemu systemowi elektronicznemu tenis bezsprzecznie zyskał inny wymiar.
Odgłos przyspieszonego bicia serca w tle, kiedy na ekranie pojawia się komputerowa animacja lotu piłki; przybliżanie każdej przerwy między śladem, a linią; wreszcie wyświetlanie werdyktu-to wszystko buduje napięcie i to się ludziom podoba.
Dziś na początku nowego wieku sport staje przed nowymi wyzwaniami.
Odpowiedzi zadecydują o kierunku dalszego rozwoju, wytyczą nową drogę, wskażą wizję sportu w XXI wieku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


× 5 = czterdzieści pięć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 811 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony