Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polityka » Niezwykłe znalezisko na budowie II linii metra

Niezwykłe znalezisko na budowie II linii metra

Na placu budowy stacji Rondo Daszyńskiego budowniczowie znaleźli kamień węgielny pod budowę fabryki drożdży przy ul. Przyokopowej 8 wraz z ówczesną prasą. Według dołączonego protokołu, budowa fabryki drożdży „Binental i S-ka” rozpoczęła się dokładnie 100 lat i 2 tygodnie temu.

Robotnicy trafili na stare przedmioty w miejscu, gdzie w przyszłości powstaną tory odstawcze stacji. Wystające z wykopu strzępy gazety zauważył brygadzista nadzorujący pracę koparki. Okazało się, że są to dwa popularne wówczas dzienniki stołeczne: „Kurjer Poranny” i „Kurjer Warszawski” z dnia 30 marca 1912 roku. Puszkę, w której ukryte były gazety i protokół znaleziono na głębokości około 4 metrów.

W ponadstuletnich gazetach można znaleźć nie tylko ówczesne aktualności z kraju i świata czy repertuar teatrów, ale także ogłoszenia dla poszukujących posady i porady dla gospodyń.
Uwagę pracowników polsko-włosko-tureckiego konsorcjum budującego metro najbardziej zainteresowała informacja o przygotowaniach do wojny między… Włochami i Turcją właśnie.

Wykopaliska trafiły już pod opiekę archeologa nadzorującego pracę na budowie II linii metra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


7 − pięć =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 324 808 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony