Jestes tutaj: Home » FILM » Agnieszka Holland w „Białym Mazurze”

Agnieszka Holland w „Białym Mazurze”


W Galerii Miejskiej „Arsenał” na Starym Rynku 6 w Poznaniu (tel. 61 852 95 01 lub 02) w cyklu: „Biały mazur” w czwartek, 26 kwietnia 2012, o godz. 18.00 odbędzie się kolejne spotkanie poświęcone kinu kobiet w polskiej kinematografii. Dr Monika Talarczyk-Gubała podejmie na wykładzie temat „Kobiet samotnych w filmach Agnieszki Holland okresu polskiego”. Wstęp wolny.

Agnieszka Holland

Urodziła się w roku 1948 w Warszawie. Jej ojciec, Henryk Holland, był aktywnym działaczem PZPR. Agnieszka jest polską reżyserką filmową i teatralną, a także filmową scenarzystką. W swoim czasie była żoną reżysera Laco Adamika, a jest matką reżyserki Katarzyny Adamik. W 1971 ukończyła praską szkołę filmową (FAMU). Po powrocie do kraju współpracowała z Krzysztofem Zanussim i Andrzejem Wajdą. W latach 70. i 80. pojawiła się na ekranie jako aktorka. Było to kilka ról drugoplanowych (m.in. w „Przesłuchaniu Ryszarda Bugajskiego”). W połowie lat 70. wróciła do reżyserii i zaczęła tworzyć własne filmy. Za debiut „Aktorzy prowincjonalni” na festiwalu w Cannes otrzymała nagrodę FIPRESCI. Zresztą  w 2009 roku wyreżyserowała wraz z młodą reżyserką Anną Smolar spektakl o tym samym tytule w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W Polsce nakręciła także „Gorączkę” i „Kobietę samotną”, po czym w roku 1981 wyjechała za granicę. Od tego czasu pracuje na Zachodzie, początkowo były to Niemcy i Francja. W latach 90. wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Teraz znów jest w Europie.

Jej filmy telewizyjne i kinowe były wielokrotnie nagradzane na festiwalach międzynarodowych. Trzykrotnie była nominowana do Oscara – w 1985 w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za „Gorzkie żniwa”, w 1991 w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany za „Europa, Europa”, a ostatnio – w 2011 – ponownie w kategorii najlepszy film obcojęzyczny za „W ciemności”. Nakręciła też kilka filmów dokumentalnych i reklamowych i była parokrotnie reżyserką spektakli Teatru Telewizji. Kino Agnieszki Holland reprezentuje polską szkołę tzw. kina moralnego niepokoju. Bohaterowie jej filmów często stają przed trudnymi wyborami. Reżyserka porusza w nich kontrowersyjne wątki związków międzyludzkich, wyobcowania społecznego, nie unika też przedstawiania trudnych kwestii politycznych i religijnych.

Agnieszka Holland zazwyczaj sama pisze scenariusze do swoich filmów. Poza tym napisała scenariusze do kilku filmów Wajdy (m.in. „Bez znieczulenia”, „Danton”, „Miłość w Niemczech” i „Korczak”) oraz współpracowała (była konsultantem scenariusza) przy trylogii Krzysztofa Kieślowskiego „Trzy kolory”.

W roku 2008 została europejską ambasadorką Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego. Natomiast 31 maja tego samego roku otrzymała Superwiktora, a w grudniu z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Postanowieniem Prezydenta RP została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej i osiągnięcia w pracy twórczej, a w 2011 została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Jest to jedyna polska reżyserka, która stała się bohaterką wywiadów-rzek, a nawet opowiadań, a jej twórczość przedmiotem kilku monografii, unikających jednak feminizmu w każdej jego postaci. Napisali o niej: jedyna wśród chłopaków w Zespole Filmowym X oraz wśród legendarnych reżyserów na okładce najnowszego opracowania historii polskiego filmu.

Przedmiotem uwagi wykładu będzie status Agnieszki Holland w polskiej kinematografii w perspektywie kulturowej tożsamości płci, a w tym przede wszystkim pierwowzór postaci Agnieszki w filmie Andrzeja Wajdy pt., „Człowiek z marmuru”, oraz mniej znana twórczość sceno- i kinopisarska, pozwalająca podążać ścieżką interpretacyjną problematyki kobiecej, a nie jak dotąd głównie tropem romantycznego idiomu.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


5 + = sześć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 166 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony