Jestes tutaj: Home » MUZYKA » Koncerty » „Tomasz Stańko New Quartet” na jazzowym topie

„Tomasz Stańko New Quartet” na jazzowym topie

W sobotę, 21 kwietnia 2012, o godz. 20:00 w poznańskim klubie „Blue Note” odbędzie się koncert z cyklu „Jazz Top w Blue Note”, a gwiazdą będzie Tomasz Stańko ze swoim zespołem.

Tomasz Stańko to żywa legenda i najwspanialsza „wizytówka” polskiej muzyki improwizowanej. Artysta niebanalny, o którym „The New Yorker” napisał kiedyś: Jeden z najbardziej oryginalnych i twórczych trębaczy jazzowych. Po dłuższej nieobecności – od 2008 roku mieszka w Nowym Jorku – postanowił wrócić do Poznania. Koncert w „Blue Nocie” jednak jest tylko częścią większej europejskiej trasy, która jest też prapremierą najnowszego programu artystycznego tego trębacza. Program ten dedykowany jest Wisławie Szymborskiej – Tomasz Stańko, który nieraz miał okazję towarzyszyć poetce podczas wieczorów autorskich, postanowił w taki właśnie sposób uczcić jej pamięć i geniusz.

Kariera Tomasza Stańki rozpoczęła się pod koniec lat 50. Krótko potem trębacz ten stał się filarem kwintetu Krzysztofa Komedy. Własny zespół założył na początku lat 70. „Tomasz Stanko Quintet” błyskawicznie znalazł się w czołówce free jazzu i pojawiał się na najważniejszych europejskich festiwalach. Pozycję trębacza utwierdziły kolejne projekty: „Unit” z Adamem Makowiczem oraz kwartet prowadzony z Edwardem Vesalą (z tą formacją, w roku 1975 rozpoczął współpracę z wytwórnią „ECM”). Wydany wówczas album „Balladyna”, stał się legendą po obu stronach Atlantyku. W latach 80. Tomasz Stańko grywał w orkiestrach Cecila Taylora, prowadził zespoły „C.O.C.X.” i „Freelectronic” wprowadzając do nich elementy reggae, latino, elektroniki i rapu.

W latach 90. jego nowy kwartet z Bobo Stensonem, Andersem Jorminem i Tony Oxley’em okrzyknięto najlepszą jazzową grupą dekady. Jednak to album „Litania“ z muzyką Krzysztofa Komedy (1997r.) okazał się pierwszym światowym bestsellerem. Kolejne albumy, nagrane z udziałem młodych, zabójczo zdolnych instrumentalistów – Marcina Wasilewskiego, Sławomira Kurkiewicza i Michała Miśkiewicza – „Soul of Things” i „Suspended Night” podbiły serca jazzfanów na całym świecie, ostatecznie otwierając też przed Tomaszem Stańką rynek amerykański. W tej chwili artysta ma na swym koncie kilkadziesiąt albumów, jest autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych, otrzymał wiele prestiżowych nagród muzycznych i nie tylko (chociażby Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski), a jego nazwisko regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej dorocznej ankiety amerykańskiego magazynu „Down Beat“.

W „Blue Nocie” wystąpią:

  • Tomasz Stańko – trąbka;
  • Sławomir Kurkiewicz – kontrabas;
  • Michał Miśkiewicz – perkusja;
  • David Virelles – fortepian – postać nowa, wschodzący talent amerykańskiej sceny jazzowej, z pochodzenia Kubańczyk. Tomasz Stańko zwrócił na niego uwagę dzięki rekomendacji Manfreda Eichera, szefa „ECM”, co jest najlepszym świadectwem kunsztu tego pianisty.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


osiem + 5 =

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 326 278 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony