Jestes tutaj: Home » WYDARZENIA » Polska » Kontrowersyjny wyrok w sprawie zbrodni katyńskiej

Kontrowersyjny wyrok w sprawie zbrodni katyńskiej

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Rosja nie ponosi winy za zbrodnię katyńską. Wyrok ma zostać ogłoszony 16 kwietnia. Sensacyjną wiadomość opublikowała gazeta „Moskowskije Nowosti”, powołując się na anonimowe źródła w Strasburgu.

W artykule zatytułowanym „Za Stalina nie odpowiadamy” rosyjska gazeta pisze, że zgodnie z wyrokiem Trybunału w Strasburgu Rosja nie ponosi winy za masową egzekucję Polaków w 1940 roku pod Katyniem, jednocześnie podkreślając, że „chodzi o rosyjskie, a nie radzieckie władze, ponieważ Rosja jest spadkobierczynią ZSRR”. Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPCz) ogłosi wyrok w sprawie skargi katyńskiej w najbliższy poniedziałek. Zdaniem dziennikarzy gazety uzasadnienie wyroku zostało już przyjęte.

„Polska strona prawie całkowicie przegrała tę sprawę, jednak rosyjskie władze nie powinny jeszcze świętować zwycięstwa” – podkreślają „Moskowskije Nowosti”. Gazeta informuje ponadto, że „siedmiu sędziów Izby stosunkiem głosów 4 do 3 orzekło, iż wobec 12 skarżących – krewnych rozstrzelanych polskich oficerów – rosyjskie władze nie naruszyły prawa do życia”.

Gazeta zauważa, że „nie uznając rosyjskich władz za winne egzekucji, ETPCz jednak obarczył je winą za nieludzkie traktowanie niektórych spośród skarżących”. „Dotyczy to tych bliskich krewnych pomordowanych, którzy pozostawali w niewiedzy na temat miejsca pobytu represjonowanych i ich losu” – wyjaśnia dziennik. Zaznacza również, że „nawet ci Polacy, których prawa ETPCz uznał za złamane, zgodnie z wyrokiem nie otrzymają nawet centa zadośćuczynienia za cierpienia moralne”.

Rozprawa publiczna w sprawie skargi katyńskiej odbyła się 6 października 2011 roku. Krewni ofiar mordu zarzucili władzom Rosji m.in., że nie dokonały należytej kwalifikacji prawnej tej zbrodni, nie ustaliły jej sprawców i nie wyciągnęły wobec nich konsekwencji.

Ostateczny wyrok w sprawie skargi katyńskiej, który ma być ogłoszony w poniedziałek, strasburscy sędziowie wydali 20 marca. Trybunał w orzeczeniu ma ocenić, czy po 1998 roku rosyjskie władze przeprowadziły rzetelne śledztwo w sprawie masowych egzekucji w 1940 r.

Wyrok Trybunału nie będzie prawomocny, co oznacza że każda ze stron będzie miała możliwość złożenia wniosku o ponowne rozpoznanie sprawy przez Wielką Izbę ETPCz (17 sędziów). Jednak taki wniosek może, ale nie musi, być uwzględniony przez Trybunał. Uznano bowiem, że ponieważ Trybunał prowadzi wiele spraw (obecnie ok. 160 tys.), rozpatrzenie apelacji przez Wielką Izbę nie jest automatyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*


9 − = sześć

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 325 131 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony