Jestes tutaj: Home » MISZ MASZ » Kącik młodego dziennikarza » Emocje rządzą światem

Emocje rządzą światem

Koniec rządów bezwzględnych ludzi. Dziś rządzi głowa i serce.

Według psychologa biznesu Jacka Santorskiego ¾ polskich firm ma strukturę podobną do XVII wiecznego folwarku. Obowiązuje, tam hierachia i panuje despotyczny model przywództwa. Menedżerowie sprawują władzę poprzez wyznaczanie targetów i wymuszanie ich realizacji. Dyktatorzy narażają firmę na straty, bo pracownicy pod despotycznymi szefami nie są zdolni, ani chętni do efektywnej pracy. Brak empatii i umiejętności tworzenia dobrych relacji z innymi prowadzi do porażki nie tylko menedżerów. Według psychologa Daniela Golemana, o sukcesie życiowym i zawodowym każdego z nas decydują zdolności takie jak: samoświadomość, samodyscyplina i empatia. Goleman nazwał je Inteligencją Emocjonalną (IE).  Rola intelektu w naszym życiu jest znacznie mniejsza niż nam się wydaje. Warte wyjaśnienia jest w tym miejscu, czym jest Inteligencja Emocjonalna. Na pewno to kombinacja trzech czynników:

-Samoświadomosci (wiary we własne możliwości, rozumienia swoich stanów uczuciowych i tego jak wpływają na nas i otoczenie)
-Empatii( Zdolności do spojrzenia na sprawy z perspektywy drugiego człowieka)
-Samoregulacji( Kontroli swoich emocji)
-Motywacji (Przejmowania inicjatywy i doskonaleniu się na drodze ku wytyczonemu celowi)
-Efektywności społecznej ( Dobrego panowania nad emocjami w kontaktach z innymi i dokładnego rozpoznawania sytuacji społecznych i powiązań; także utrzymywania dobrych kontaktów z innymi i wykorzystywania tych umiejętności w życiu zawodowym i osobistym).

Dopiero teraz zdaliśmy sobie sprawę, że zdolności intelektualne pracownika nie są takie ważne. „Gwiazdy”, czyli ci najlepsi są wybitni w trzech dziedzinach: pod względem:

– wiedzy i ilorazu inteligencji
– w zakresie wiedzy technicznej z którą mają do czynienia
– w dziedzinie inteligencji emocjonalnej

Nie zawsze jednak ten kto ma lepszy poziom inteligencji emocjonalnej jest lepszym pracownikiem niż osoba o wysokim poziomie IQ, ale czasy ignorowania emocji jako niemających znaczenia dla biznesu minęły. Szef o niskim poziomie IE naraża firmę na ogromne straty.
Istnieje zależność między poziomem IE w pracy, a wydajnością i skutecznością firmy. Niski iloraz IE u lidera może sprawić, iż biznes będzie przynosić straty , bo pracownicy nie będą chętni do wydajnej pracy. Za to wybitni liderzy potrafią wytworzyć w firmie wspaniałą atmosferę, która tworzy pewien rezonans, wyzwalając u ludzi najlepsze cechy. Wybitni liderzy wiedzą, iż poziom IE to nie wszystko. Potrzebują również udanych związków z ludźmi i ważnego życiowego celu. Kobiety i mężczyźni z reguły różnią się w rozwoju poszczególnych składników IE, ale u najlepszych przywódców te różnice płciowe w rozwoju składników IE zanikają i wyrównują się.
ŻEBY BYĆ DOBRYM LIDEREM TRZEBA MIEĆ IE POZBAWIONĄ PŁCI. Ważne też podkreślenia, iż system edukacji popełnia potworny błąd – struktura szczebli i osiągnięć w systemie szkolnictwa nie odwzorowuje procesu według którego rozwija się i uczy ludzki mózg. Zdolność do poznawania zależy od emocji. Np. nadmierny rozwój intelektu ogranicza zdolność skupiania uwagi. Ważne aby poziom rozwoju intelektualnego i emocjonalnego przebiegał równomiernie. W USA w niektórych szkołach wdraża się specjalne programy wykorzystujące wyniki badań dotyczące psychologii społecznej i inteligencji emocjonalnej. Sposób takiego programu jest dostosowany do mózgu dziecka.
Doświadczenia dzieci „odciskają się” automatycznie w budowie ich mózgu. IE najlepiej wykształcać u dzieci. Ale w wieku dorosłym też nie jest za późno. Samo życie wciąż nam dostarcza okazji do ćwiczeń.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


osiem − = 3

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

1 323 575 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

© 2012 Coolturalni24.pl - Lepsza strona kultury

Przejdź na górę strony